Hlavní obsah

Na softwarové piráty si kromě policistů posvítí i finanční úřady

25. 5. 2010, 13:00
Právo, ťas

Podnikáte nebo prostě jen pracujete na živnostenský list a tak jste se rozhodli dát do nákladů svůj nový počítač? Jistě, na to máte právo. Finanční úřad to ale uzná jen pokud prokážete, že jste stejně průhledným způsobem získali i příslušný software.

Článek

Daňová správa se při své kontrolní činnosti už běžně zabývá otázkou uznatelnosti nákladů na hardware, které se bez legálně nabytého softwaru stávají daňově neuznatelnými. Letos se na tyto daňové úniky kontroloři zaměří intenzivněji.

Stát přichází ročně o 720 miliónů jen na DPH

Proč to úředníky zajímá? Kvůli softwarovému pirátství totiž přichází státní rozpočet ročně o stamilióny korun daňových příjmů, které by tuzemské softwarové odvětví při nižší míře pirátství generovalo.

„Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 37 procent softwaru nelegálně. Pirátství tak tuzemským výrobcům a distributorům softwaru ročně zkrátí tržby o 3,6 miliardy korun, což jen na DPH představuje roční daňovou ztrátu ve výši 720 miliónů korun,“ upozornil na negativní dopady softwarového pirátství Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední výrobce softwaru.

Další daňové výnosy by mohly plynout od servisních a distribučních firem

Pirátství zkracuje daňové příjmy státu i v jiných oborech. Analytici společnosti IDC odhadují, že na každý dolar vynaložený za legální krabicový software připadají 3 až 4 dolary příjmů, které jdou do kapsy místním servisním a distribučním firmám: „Například za instalaci softwaru, školení uživatelů či služby spjaté s údržbou. To představuje další stamiliónové daňové výnosy ročně,“ dodal Hlaváč.

Pirátům hrozí doměření daně i uložení penále

„Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně,“ uvedl náměstek ministra financí Ivan Fuksa a zároveň varoval, že s rostoucím významem softwaru v ekonomice se zvyšuje i pozornost daňové správy upřená na tuto oblast.

Pirátům by také mohlo hrozit doměření daňového úniku, který vznikne neodvedením DPH z nelegálně instalovaného softwaru, včetně uložení penále. Koncem června končí termín pro podání odložených firemních daňových přiznání, což bude další příležitost ke kontrolám ze strany daňové správy.

Pirátství je zabiják inovací a ekonomického rozvoje

„Celosvětová studie softwarového pirátství ukazuje, že v roce 2009 došlo k jistému pokroku v boji proti pirátství – nicméně malá změna nestačí,“ prohlásil prezident a ředitel BSA Robert Holleyman. „Pirátství brzdí inovace v IT odvětví, brání vytváření nových pracovních míst a vládní rozpočty připravuje o klíčové příjmy z daní. Naše zpráva velice jasně říká, že vlády zemí po celém světě musí zdvojnásobit své snahy v potlačování šíření nelegálního softwaru.“

Reklama

Související témata:

Výběr článků