Hlavní obsah

Kvůli zpomalování Země se o půlnoci přidá sekunda

30. 6. 2015, 17:36
Právo, Václav Pergl

Letošní rok bude o sekundu delší. Pro člověka to žádný praktický význam nemá, pro astronomy ale ano.

Foto: Atronomický ústav ČR

Displej ukazuje, jak se přidá sekunda.

Článek

„Mezinárodní služba rotace Země (IERS) v Bulletinu C zveřejnila ustanovení přestupné sekundy na rok 2015. Po šestadvacáté od jejího zavedení v roce 1972 se tak v jeden okamžik najednou posune na celém světě čas o jednu sekundu,“ řekl Právu v pondělí mluvčí Astronomického ústavu AV Pavel Suchan.

Podle něho tak bude v ČR po 1:59:59 středoevropského letního času (SELČ) v noci ze 30. června na 1. července 2015 vložena jedna sekunda navíc. „Ta se zavádí zejména kvůli postupnému zpomalování zemské rotace. Výzvou pro fajnšmekry bude si na automaticky seřizovaných přístrojích přestupnou sekundu vyfotografovat,“ uvedl Suchan.

Vliv má i zemětřesení

Vysvětlil, že přestupná sekunda se v případě potřeby zavádí v důsledku zpomalování zemské rotace slapovými silami Měsíce (tzv. slapové zpomalování). „Patrné jsou však i nepravidelné odchylky, způsobené zatím ještě málo zdokumentovaným vztahem zemského jádra a jeho pláště. Je však pozorováno, že například i zemětřesení na Zemi mají vliv na směr osy a následně i periodu rotace Země,“ sdělil.

Protože největší část změn připadá na vrub zpomalování zemské rotace, v praxi se zatím přestupná sekunda nikdy neubírala, ale vždy jen přidávala.

Jak se sekunda přidá

Přidání přestupné sekundy nastává obvykle 31. prosince nebo 30. června o půlnoci světového času. Realizováno je to tak, že ve vybrané datum o světové půlnoci po čase 23:59:59 následuje ještě 23:59:60 a teprve potom 00:00:00 následujícího dne.

„Tato úprava je provedena na celém světě ve stejný okamžik. V Česku tedy v 1:00 SEČ 1. ledna nebo jako letos ve 2:00 SELČ 1. července.

O tom, zda se v daném termínu přestupná sekunda zavede, rozhoduje na základě svých měření Mezinárodní služba rotace Země.

Dosud byla přestupná sekunda zavedena pětadvacetkrát. Nejčastější interval mezi dvěma zavedeními přestupné sekundy je osmnáct měsíců.

Velice rychlý sled nabralo vkládání přestupných sekund na konci osmdesátých a v devadesátých letech minulého století, výrazně delší byl pak interval mezi roky 1998 až 2005.

Reklama

Související témata:

Výběr článků