Hlavní obsah

Do roku 2021 vzroste počet učitelů o 10 procent, hlásí ministerstvo

30. 4. 2018, 10:54 – Praha

Počet učitelů ve školách by dle ministerstva školství mohl v příštích třech letech narůst asi o deset procent. Vyplývá to z odůvodnění návrhu nařízení vlády k zavedení nového financování regionálního školství, které bude platit od příštího roku. Materiál zveřejnilo MŠMT na webu v systému připravované legislativy. V roce 2021 by ve školách, které zřizuje obec nebo kraj, mohlo být 102 300 pedagogů, což je o 9300 více než loni.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr školství v demisi Robert Plaga

Článek

Jak rychle bude učitelů přibývat každý rok, není jasné. Ředitelé škol si v současnosti naopak stěžují na to, že je pedagogů nedostatek. Úřad nicméně počítá s tím, že nové financování bude školy motivovat k výuce v menších skupinách dětí, což vyvolá větší poptávku po učitelích. Nárůst jejich počtu pak zároveň zvýší náklady na jejich odměňování.

Učitelé by v roce 2021 měli dostávat průměrně 46 tisíc Kč.
Robert Plaga (ANO), ministr školství v demisi

Pokud by se počet pedagogů zvyšoval o 3100 každý rok, pak by na jejich platy v roce 2019 muselo jít 1,5 miliardy korun navíc, v dalších letech ještě o 200 až 300 miliónů více.

Přilákat absolventy pedagogických fakult

Průměrný plat učitele byl loni 31 632 Kč, zatímco průměrná mzda v Česku činila 29 504 hrubého měsíčně. Školské odbory usilují o růst učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy do roku 2020. Podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (ANO) by učitelé v roce 2021 měli dostávat průměrně 46 tisíc korun.

Jen v příštím roce by tak na platy učitelů mělo jít asi o 12 miliard korun více než letos, v dalších dvou letech pak přibližně 14,5 miliardy a pět miliard navíc.

Navyšováním platů chce ministerstvo do škol nalákat nové absolventy pedagogických fakult, kteří se často uplatňují i mimo učitelskou profesi. Čím dál víc pedagogů přitom odchází do důchodu.

Babiš prý peníze sežene

Podle průzkumu, který úřad udělal v roce 2015, měli ředitelé potíže sehnat zejména pedagogy pro mateřské školy, 1. stupeň a na výuku angličtiny, fyziky, informatiky či matematiky. Nový průzkum plánuje resort letos.

Dle vládní předlohy schválené v minulém volebním období bude stát od příštího roku platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.

Podle Plagy bude zavedení nového placení škol stát zhruba 11 miliard, se kterými původní rozpočet nepočítal. Kvůli finanční náročnosti proto ministr navrhoval vládě v demisi Andreje Babiše (ANO) roční odklad, předlohu ale stáhl. Dostal ujištění, že ministerstvo školství potřebné peníze dostane.

Premiér rovněž slíbil studentům, že příští rok půjde do školství dalších 30 miliard navíc. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Výběr článků