Hlavní obsah

598 klonů z jediné myši. Vědci znají recept na replikaci hospodářských zvířat

9. 3. 2013, 12:23 – Tokio

Japonští vědci vytvořili 26 generací klonů z jediné myši a nadále v jejím množení pokračují. Svým výzkumem, o němž informovali v pátek, otevírají cestu pro možnou hromadnou replikaci například cenných hospodářských zvířat, napsala agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Tým už vytvořil 598 myší, které jsou genetickou kopií jediné původní myši. Experiment už běží sedm let, řekl Teruhiko Wakajama ze Střediska Riken pro vývojovou biologii.

"Tohle je zatím největší klonovací projekt s využitím savce," řekl AFP. "S pomocí naší studie by mělo být hromadné replikování cenných zvířat možné dokonce i poté, co původní zvíře uhyne," dodal.

Spolehlivé metody klonování trvající po několik generací by byly přínosem pro farmáře, kteří mají například krávu produkující nadprůměrné množství mléka, anebo zvíře, u nějž se předpokládá mimořádně kvalitní maso. Přirozené rozmnožování nezaručuje jistotu, že potomek zdědí kvality svého rodiče, ale klon je jeho přesnou kopií.

Wakajamův tým vylepšil už existující techniky, které měly nízké procento úspěchu a bylo možné je zopakovat jen po několik málo generací. Myši, které coby klony v jejich laboratořích vznikají, mají normální biologické funkce včetně běžné délky života či schopnosti rozmnožování.

"Naše výsledky ukazují, že opakované klonování je možné," řekl Wakajama s tím, že studie bude nadále pokračovat. Dosavadní výsledky vyšly v americkém časopise Cell Stem Cell.

Reklama

Související témata:

Výběr článků