Hlavní obsah

Zpěvačky Martha a Tena Elefteriadu se připomínají Zlatou kolekcí plnou hitů

27. 9. 2015, 12:52 • Aktualizováno 27. 9. 2015, 17:26
Novinky, Robert Rohál

Jak barevné souznění hlasů Marthy a Teny Elefteriadu, tak jejich široký žánrový záběr mapuje supraphonské trojalbum Zlaté kolekce. Celkem 73 písní na ploše tří disků ukazuje široké hudební rozpětí sester od roku 1969 do současnosti.

Foto: archiv autora

Na snímku sesterské duo Tena a Martha Elefteriadu

Článek

Když se koncem šedesátých let na brněnské hudební scéně objevily Martha a Tena Elefteriadu, bylo to zjevení. Zaujaly přírodně silnými temperamentními hlasy se zajímavou barevností i expresivitou individuálního projevu. Zatímco starší Martha vládla vyšším polohám s velkou emocionální rozpoutaností, mladší Tena měla svůj hlas níže posazený a vzájemně se velmi dobře doplňovaly.

Jejich kariéra šla strmě vzhůru po získání stříbrné trofeje za píseň slovenských autorů To všetko bolo včera na tehdejším prestižním festivalu Bratislavská lyra (1970), kdy jim také vychází první album Dál, než slunce vstává (Panton).

I tyto začátky zachycuje vpravdě reprezentativní 3CD Zlatá kolekce: „Jsou tu písně od našich prvních krůčků se skupinou Vulkán, přes první ocenění na Bratislavské lyře v roce 1970, kdy jsme se představily nejširší veřejnosti, a jejíž zájem nás, trochu nerozkoukané, vystřelil do profesionálního života, až po řeckou hudbu, kterou jsme se zabývaly v posledních letech,“ tvrdí Martha a Tena o nové reprezentativní kompilaci, na které jsou hity jako Sulejmon, Náměstí, Je to on, Od zítřka máme dovolenou, Noční cesta velkoměsta, Táto, pojď si hrát nebo A desky dál stárnou.

Nechybí přitom ani písnička s Bobem Frídlem (Zpívej tu píseň kouzelnou) či swingový trojzpěv s Jiřím Suchým (Tento týden v pátek). Bohatý žánrový záběr potvrzují i obě protagonistky: „Vždycky jsme měly rády volnost v žánrovém zaměření. S lehkostí jsme surfovaly mezi nejrůznějšími styly. Zbláznily jsme se do swingu a vložily do něho svou radost, do pop rocku svou hudební energii a do soulu, který v nás dřímal, svůj citový náboj. I pár šansonů jste v našem repertoáru mohli slyšet. A co teprve řecká muzika s jejími nepřebernými poklady ostrovních písní…“

Trojalbum Martha & Tena Zlatá kolekce obsahuje celkem 73 písní, z toho dvě desítky jsou poprvé na CD. Komplet plní mnohá přání fanoušků a zároveň odhaluje pro později narozené posluchače neznámou hudební tvář legendární sourozenecké dvojice.

Zlatá kolekce Martha & Tena Elefteriadu vychází 2. října na 3CD i digitálně.

Reklama

Výběr článků