Hlavní obsah

Zlín podpoří miliónem korun vznik scénářů inspirovaných městem

21. 2. 2018, 9:18
Novinky, Magdaléna Hladká

Částkou rovného miliónu korun podpoří město Zlín vznik scénářů, které čerpají z historie nebo současnosti města. Správní rada Filmového fondu města Zlína již vyhlásila historicky první výzvu na přidělení těchto dotací. Zájemci mohou své žádosti posílat do 25. dubna.

Foto: Zdroj: Česká televize, Miča

Ilustrační foto z natáčení dokumentu ‚Hermína Týrlová‘ ve Zlíně

Článek

„Myslím, že pro nás, pro tvůrce a lidi z filmového řemesla, je zlínský region výzva. Je tu hodně témat, která se dají objevovat,“ uvádí producent České televize Martin Polák, který se podílel na výrobě dokumentů o Hermíně Týrlové, Karlu Zemanovi nebo právě realizovaném projektu Zlínský klenot. Podpora je ale určená také pro scénáře, které popisují obecné lidské příběhy. Děj však musí být situován na území Zlína.

Město si od výzvy slibuje zvýšení zájmu scénáristů, a tedy nárůst filmových projektů realizovaných ve Zlíně. „Chceme, aby k nám filmaři jezdili natáčet. Posílení nabídky kvalitních scénářů je přirozená cesta, jak k nám štáby přilákat. Zatím předpokládáme, že bychom každý rok zveřejnili jednu výzvu. Uvidíme ale, jaké budou první reakce,“ říká Miroslav Adámek, primátor statutárního města Zlín.

O podporu mohou žádat i studenti nebo začínající autoři. Při hodnocení projektů se bude posuzovat především originalita a způsob zpracování námětu, čas a místo odehrávání příběhu nebo připomenutí osobností spojených se Zlínem. Maximální výše částky, kterou lze získat, přitom není stanovena.

„Výzva je zveřejněna teprve několik dnů, ale už nyní víme o několika zajímavých projektech, jejichž autoři zvažují, že by možnost finanční podpory města Zlína využili,“ dodává Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu z. s., který je zřizovatelem filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE. Právě u filmové kanceláře se můžou zájemci dotazovat na bližší informace.

Ze Zlínského kraje pochází nejeden úspěšný scénárista. Jmenovat lze například Miloše Macourka, Jiřího Křižana, Františka Pavlíčka, ale také zlínského rodáka a současného britského občana Toma Stopparda, který se podílel na scénářích k celosvětově úspěšným filmům jako Zamilovaný Shakespeare, Anna Karenina nebo Tulipánová horečka. Přímá podpora filmařů je tak dalším krokem Zlína v jeho návratu na mapu filmového průmyslu.

Reklama

Výběr článků