Hlavní obsah

Za tajemstvím šumavských kopců – Boudovka

30. 6. 2012, 12:11
Novinky, Jan Kaše

V překrásně šumavské krajině na Kolinecku se do nadmořské výšky 729 metrů zvedá kopec, který byl před rokem 1989 pro veřejnost nepřístupný, neboť se zde nacházela přísně utajovaná stavba.

Foto: Jan Kaše

Místo, kde se nacházela hlavní brána raketové základny

Článek

Kolinecko poskytuje nepřeberné množství možností pro turistiku a výpravy za naší historií. Jedním z míst, které bylo dlouhou dobu pro veřejnost nepřístupné je kopec Boudovka, který se prudce zvedá nad obcemi Chlístov, Tržek, Podolí a Běšiny. Nadmořská výška 729 metrů z něj vytváří skutečnou dominantu zdejší krajiny, což si uvědomili i vojenští experti bývalé Československé lidové armády.

Utajovanou stavbu prozradila vichřice

V období totality byly vojenské stavby utajovány, aby se ztížila jejich lokalizace nepřítelem. Samotnou výstavbu raketové základny na obcí Tržek tak již od samého počátku provázela přísná bezpečnostní opatření. Nákladní automobily navážely po panelové cestě na vrchol kopce Boudovka, který se pro veřejnost neprodyšně uzavřel, velké množství stavebního materiálu. Místní lidé spekulovali, co tam bude vlastně stát.

Ani po dokončení stavby nebyly na vrcholu patrné žádné změny. Stavbu se podařilo perfektně skrýt před zraky zvědavců. Ovšem jenom do osudného dne v 80. letech, kdy se nad Šumavou přehnala silná vichřice, které podlehly i stromy na Boudovce.

Když se ráno místní obyvatelé rozhlédli, zůstali stát a nevěřili vlastním očím. Na vrcholu kopce se objevilo obrovské betonové monstrum. Pochopili, co se tam několik měsíců budovalo.

Protiletadlové rakety

Základna byla určena pro palebné postavení 2.protiletadového raketového pluku z Janovic. Součástí jeho výzbroje byly sovětské raketové systémy KUB (přesně 2K12-KUB), které byly poprvé zavedeny do výzbroje v 60. letech minulého století.

Na stránkách www.acz.army.cz se dočteme, že území tehdejšího Československa se objevily poprvé 1.2.1975 v Rožmitále pod Třemšínem.

„Palebná baterie má k dispozici vlastní řídící a naváděcí radiolokátor, čtyři odpalovací zařízení a dva nabíjecí přepravníky na podvozku vozidla Zil-131 (každý vezoucí 3 rakety) Bojové komponenty komplexu jsou instalovány na vysoce mobilních pásových podvozcích s pancéřovou ochranou a s vlastními zdroji elektrické energie,“ uvádí se na stránkách Ministerstva obrany ČR a Armády ČR.

Ničení vzdušných cílů 

Protiletadlový raketový komplex 2K12-KUB byl určen k ničení letounů, raket, vrtulníků a ostatních vzdušných cílů létajících v malých a středních výškách v rozmezí 25 až 10 000 m, ve vzdálenostech 4 až 23 km.

„Cíle jsou ničeny tlakovou vlnou a střepinovým účinkem bojové nálože o hmotnosti 56 kg, umístěné v trupu řízené rakety. Nálož je vybavena radiolokačním zapalovačem rozmezí 25 až 10.000 metrů“, uvádí se na www.acr.army.cz.

Po roce 1989 byla základna postupně vyklizena, ale nadále střežena vojáky z Janovic. Údajně se uvažovalo i o tom, že základnu převezme Ministerstvo vnitra ČR pro své činnosti. Nakonec byla celá srovnána se zemí a dnes zde najdete pouze typickou panelovou cestu a zbytky drátěných plotů.

Reklama

Výběr článků