Hlavní obsah

Valašskomeziříčský M-klub se zasvětí metalu

20. 10. 2010, 9:47
Novinky, Lukáš Martinek

Metalové koncerty patří ve valašskomeziříčském M-klubu mezi žánrově vůbec nejoblíbenější. Velkou událostí proto bude vystoupení silného metalového kvarteta Silent Stream of Godless Elergy, Endless, Euthanasia a Doomas. Charakteristické tóny kytar a smyčců se o slovo přihlásí v pátek 22. října.

Článek

Zkušenými matadory na metalové scéně jsou Silent Stream of Godless Elegy (SSOG). Debutové album vydali už v roce 1996 - sklidilo velmi pozitivní ohlasy. Očekávání kritiků i fandů se naplnilo o dva roky později, kdy spatřila světlo světa druhá deska, která znamenala vstupenku mezi českou elitu. Za třetí řadovku obdrželi SSOG žánrovou cenu Akademie populární hudby.

„Zásadní pro kapelu byla letitá spolupráce s Tomášem Kočkem, jež vyústila v album Relic Dances, které zajímavě spojuje doometalový smutek a smutek moravských lidových balad,“ uvedl produkční David Schwager o albu, které bylo oceněno Akademií populární hudby jako nejlepší tuzemské hard’n’heavy album roku 2004. SSOG koncertovali téměř po celé Evropě a předskakovali kapelám světového formátu typu Anathema či Cradle of Filth.

Endless pocházejí z Ostravy a dohromady se dali v roce 1994. „Sošku Anděla si Endless vysloužili za svá alba hned dvakrát, a to v letech 2001 a 2004,“ doplnil Schwager. Poslední řadovku vydala kapela v roce 2008.

Do poloviny devadesátých let spadají také kořeny kapely Euthanasia. Po třech demech přichází v roce 1999 první album. Experimentováním se vyznačuje třetí album kapely, na kterém se za pomoci houslisty snaží propojit hudební melancholii metalu a folkloru.

„Kapela měla výbornou letošní koncertní sezonu. Za vrchol se dá asi považovat jejich vystoupení na Masters of Rock, koncert v M-klubu je zase jejich poslední koncertní štací pro letošek,“ sdělil Schwager.

Zahraničí zastupuje slovenské seskupení Doomas, které se dalo dohromady v roce 2006. „Měl jsem pár napadů, a tak jsem poprosil kluky ze skupin Anima a Sapiens, jestli by to se mnou nenazkoušeli. A tak vznikla i první sestava Doomas,“ popsal frontman kapely Peter Beťko. Doomas už se v M-klubu objevili zhruba před rokem jako support kapely Törr. „Také tentokrát Doomas celý minifestival zhruba v osm hodin odstartují,“ uzavřel Schwager.

Reklama

Související témata:

Výběr článků