Hlavní obsah

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštem ožije slovenským folklórem

1. 8. 2014, 9:02
Novinky, Marcel Vašut

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice Jánošíkov dukát 2014, jediný menšinový festival v ČR, věnovaný slovenské lidové kultuře, pozve návštěvníky od 1. do 3. srpna do rožnovského Valašského muzea.

Foto: VMP
Článek

Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Jánošíkov dukát, o. s. pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 1. – 3. srpna XVI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2014, jediný menšinový festival v ČR, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. místopředseda vlády ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a předseda Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí Igor Furdík.

Vystoupí přes dvě desítky folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové, Řekové, Ukrajinci a Rusíni.

 Ve výstavních prostorách v budově Sušáku bude od pátku probíhat výstava Ze sbírek Turčianskej galerie v Martine. Festival pamatuje na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven pořad Pesničky bez bariér.

V programu festivalu jsou tradičně i soutěžní a zábavné pořady: 14. mezinárodní Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a Malá škola tanců ze Šariša a Spiša (pod vedením Mariany Svoreňovej). I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

 „Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly v rámci Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.

Reklama

Související témata:

Výběr článků