Hlavní obsah

V šumperské Galerii mladých jsou o víkendu k vidění fotografie Sextenských Dolomitů

13. 6. 2014, 23:29
Novinky, Vladimíra Krejčí

Dechberoucí záběry horských hřebenů, vrcholů, hlubokých údolí i azurově modrých jezer jsou k vidění v Galerii mladých Vlastivědného muzea v Šumpersku. Snímky Sextenských Dolomitů vystavuje olomoucký fotograf Miroslav Kolář.

Foto: Vladimíra Krejčí

Fotografie Sextenských Dolomitů jsou vystaveny v Galerii mladých Vlastivědného muzea v Šumperku.

Článek

„V roce 2005 jsem měl možnost navštívit Sextenské Dolomity, oblast kolem Brunecku, Brixenu, Cortiny d'Ampezzo a Bolzana. V těchto horách za první světové války probíhaly boje o hranice mezi Rakouskem a Itálií. V krutých podmínkách vojáci obou armád ve skalách vysekali úzké cesty, ve strmých stěnách hloubili chodby, ubytovny a sklady, opevnění a střílny. Do nejvyšších poloh pak dopravovali těžké zbraně a munici. Někteří viděli sníh poprvé v životě, nebyli na tyto mimořádně obtížné podmínky připraveni, a tak se stávalo, že hynuli nejen v boji, často nepřežili extrémně drsnou zimou. Jejich zásluhou zůstaly v horách úzké chodníky, které dnes slouží jako základ turistických tras,“ uvedl Kolář. 

Úžasně barevné hory  

Po první světové válce někdejší rakouské území připadlo Itálii. Úředním jazykem se stala italština, mluví se však převážně německy. Děti se ve školách učí obě řeči, dvojjazyčné jsou názvy horských vrcholů, potoků a řek. 

„To, co jsem viděl poprvé, mě ovlivnilo tak, že jsem se v dalších letech vracel. Jsou to úžasné barevné hory. S videokamerou, fotoaparátem a stativem ve výškách 2500 metrů nad mořem jsem prošel nejznámější místa této oblasti. Vznikl tak videopořad i soubor fotografií Sextenské Dolomity,“ upřesnil vystavující autor. 

Fotograf Miroslav Kolář vystudoval Filmovou školu v Čimelicích, žije v Olomouci. Na svých snímcích zachycuje hlavně krajinu, architekturu, občas i portréty lidí ze svého okolí. 

Cyklus Sextenské Dolomity představil už v Kroměříži a v Olomouci. V šumperské Galerii mladých budou jeho fotografie k vidění už jen do 15. června.

Reklama

Související témata:

Výběr článků