Hlavní obsah

Úspěchy v Rusku otevřely flétnovému souboru Sarabanda dveře do Indie a USA

26. 4. 2014, 8:36
Novinky, Dana Ehlová

Když v roce 1997 zakládal v Rychnově nad Kněžnou učitel hudby Martin Šeda flétnový soubor Sarabanda, určitě netušil, že s ním absolvuje více než tisíc koncertů, procestuje celou Evropu, navštíví i další kontinenty a že přitom navíc dosáhne mnoha úspěchů.

Foto: Martin Šeda

Flétnový soubor Sarabanda z Rychnova nad Kněžnou se vrátil z ruského Jekatěrinburgu ověnčen vavříny.

Článek

Tím „ještě teplým“ a tedy nejčerstvějším úspěchem je vítězství Sarabandy na XV. ročníku mezinárodní soutěže Země, náš společný domov, která se proběhla 18. - 23. dubna v ruském Jekatěrinburgu, hraničním městě mezi Evropou a Asií, jehož jedna polovina je evropská a druhá asijská.  

Dosažených výsledků si je třeba vážit i proto, že se letošního ročníku zúčastnily orchestry a soubory z šestnácti zemí. Sarabanda byla oceněna hned třikrát. Nejen, že se stala laureátem I. stupně, ale obdržela i další - speciální cenu - za nejpůvodnější a nejvěrnější provedení soutěžního repertoáru přímo od ministra kultury Krekova, který byl v Jekatěrinburgu osobně přítomen. Třetím vavřínem, který rychnovští získali, je cena za věrnost festivalu.

Na skvělém hodnocení Sarabandy se vzácně shodli porotci s posluchači, což potvrdil Martin Šeda, její zakladatel a umělecký vedoucí: „Na svém soutěžním vystoupení si Sarabanda vysloužila "standing ovation" od publika i odborné poroty.“  

A s jakým repertoárem slavili rychnovští úspěch? „Sarabanda hrála skladby P. Attaignanta, G. F. Händela, E. Werdina, M. P. Musorgského a jednu anglickou lidovou píseň ze 14. století,“ upřesnil šéf souboru a dodal: „Mimo soutěžní vystoupení v komorním sále Jekatěrinburské filharmonie provedla Sarabanda další tři koncerty v městech Verkhnyaya Pyshma, Verkh-Isetskiy a Krasnyy.“    

Zdá se, že zatím poslední vynikající výsledky otevřely Sarabandě dveře do dalších míst na zeměkouli. „Z Jekatěrinburgu jsme si přivezli velmi zajímavé nabídky. Mezi ty nejzajímavější patří pozvánky do Dillí v Indii a Seattlu v USA,“ řekl Martin Šeda.

Dodal, že v nejbližším období čeká flétnový soubor z Rychnova nad Kněžnou příprava na nahrávku druhého kola soutěže Concerto Bohemia realizovanou na přelomu května a června Českým rozhlasem.

Reklama

Výběr článků