Hlavní obsah

Strahovský klášter patřil mladým vědkyním

20. 5. 2011, 12:16
Novinky, Vratislav Konečný

V Letním refektáři Strahovského kláštera proběhla ve čtvrtek 19. května večer slavnostní akce. Tři české badatelky ze 24, které se přihlásily se svými výzkumnými programy do projektu L´ Oréal Ženy ve vědě, si za své vynikající projekty rozdělily stipendium ve výši 750 tisíc korun.

Foto: ogilvy
Článek

Staly se jimi: RNDr. Alena Krejčí, Ph.D z Přírodovědecké fakulty JČU a Biologického centra AV ČR s projektem zkoumajícím buněčné signalizace. Ing. Markéta Tesařová Ph.D z 1. LF UK Praha s charakterizací nového proteinu nezbytného pro správné fungování buněčných organel mitochondrií a dostatečnou produkci energie v buňkách. RNDr. Hana Vaisocherová, Ph.D. z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR představila projekt vývoje senzoru na bázi plazmové resonance umožňující zjistit nebezpečné látky v potravinách.

Do letošního ročníku se přihlásilo 24 kandidátek, odborná porota měla hodně práce, musela přečíst hory dokumentů, příspěvků, článků, které kandidátky publikovaly. Vše se děje pod záštitou UNESCO a Akademie věd České republiky.

Její předseda prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. přiznal, že  zpočátku byli na akademické půdě skeptičtí, že by kosmetická firma měla podporovat výzkum. Ale po prvotních informacích se rozeběhla perfektní spolupráce a letošní ročník byl již pátý. Ženy zkrátka do vědy víc než patří.

Peníze nejsou účelově vázány 

Sympatické na projektu je, že částka není vázána účelově, takže vědkyně s ní mohou naložit podle své libosti – například na další vzdělávání, studijní pobyty, ale třeba i na placení si chůvy k dětem nebo na nákup vybavení laboratoří. Peníze jsou uvolňovány postupně, v průběhu roku.

„Výběr letošních stipendistek byl náročný, všechny projekty byly na vysoké úrovni. Rozhodovala kvalita  a předchozí výsledky publikační činnosti“, dodává prof. RNDR. Helena Ilnerová, DrSC, jedna z porotkyň.

Projekt je vypsán pro ženy do 35 let. Velmi sympaticky působila RNDR. Hana Vaisocherová, Ph.D., která má zrakový handicap. Při jejím zapálení pro práci a spontánním projevu si toho ani nepovšimnete.

Večer moderoval herec Jan Čenský    

Reklama

Související témata:

Výběr článků