Hlavní obsah

Speciální pásky pomáhají v Nemocnici Prostějov od bolesti také dětem

24. 8. 2016, 8:58 • Aktualizováno 29. 10. 2020, 13:36
Novinky, Radka Miloševská

Kineziotaping, neboli kineziologické tejpování, zmírňuje bolesti ve svalech i kloubech, zlepšuje kvalitu pohybu, přičemž neomezuje rozsah ani pohyblivost v postižených tkáních. Centrum léčebné rehabilitace Nemocnice Prostějov nyní nabízí tuto metodu také dětským pacientům, včetně miminek.

Foto: archiv nemocnice

Kineziotapy podporují také krevní i mízní oběh a mají blahodárný vliv na hojení svalových poškození.

Článek

Kineziotapy podporují také krevní i mízní oběh a mají blahodárný vliv na hojení svalových poškození. „Aplikací kineziotapu, tedy speciální pružné pásky, dokážeme zmírnit otok, snížit bolest, zlepšit kloubní funkce nebo obnovit odtok lymfy. Obvykle je výhodné kombinovat kineziotaping ještě s jinými fyzioterapeutickými postupy,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka Centra léčebné rehabilitace Bc. Jiřina Kubíková.

Tuto účinnou a pro pacienta komfortní metodu, která vznikla v Japonsku a spočívá v nalepování speciálních pružných pásek (kineziotapů) na pokožku, používá prostějovská rehabilitace od roku 2010. Nyní s aplikací kineziotapu začali u dětí, a to i u novorozenců od šesti týdnů věku. V současné době Centrum léčebné rehabilitace prostějovské nemocnice aplikuje kineziotape zhruba 20 až 30 dospělým týdně, u dětí se počet pohybuje 5 až 8 týdně.

„Mezi nejčastější indikace u dětí patří podpora vadného držení těla například plochonoží, nastavení optimálního tonu svalstva, ovlivnění pooperačních jizev nebo stimulace správného postavení v kloubech i u poúrazových stavů, a to včetně antiedematózního účinku,“ uvedla Bc. Jiřina Kubíková s tím, že pro děti používají speciální obrázkové kineziotapy, které svým složením odpovídají vysokým nárokům dětské pokožky.

„U dětí jsou tyto kineziotapy díky obrázkovým motivům velmi oblíbené, což samozřejmě usnadňuje jejich spolupráci s terapeutem,“ doplnila Kubíková.

Aplikace kineziotapu nebrání ani denní hygieně či provozování vodních i jiných sportů. Kineziotapy se lepí na několik dnů až týden, je možné je obnovovat až do odeznění potíží. „Aplikace pásky způsobuje ovlivnění kůže prostřednictvím zvýšeného prokrvení a stimulací kožních nervových zakončení a následného reflexního uvolnění podkoží, fascií a svalů, a tím i odstranění bolesti i případného otoku,“ sdělila vedoucí fyzioterapeutka.

Autorem metody je japonský lékař a chiropraktik Kenzo Kase. Výzkumem nalepování pružných pásek na kůži zjistil, že odlehčují přetížený svalový a kosterní systém, normalizují svalové napětí a zlepšují funkci oběhového systému. Kineziotaping je rozšířený především v USA a Německu, velmi oblíbený je hlavně mezi sportovci. Používání pásek při sportovních výkonech snižuje úrazovost i přetížení svalového a kosterního systému.

Zájemci o kineziotaping nepotřebují k objednání v Centru léčebné rehabilitace Nemocnice Prostějov doporučení dětského nebo jiného odborného lékaře. Pokud však mají k dispozici lékařskou zprávu s popisem svých potíží, doporučuje se, aby ji vzali na ošetření s sebou.

Reklama

Výběr článků