Hlavní obsah

Soutěž o nejlepší valašský sýr vyhrála rožnovská Biofarma Horut

10. 7. 2017, 17:38
Novinky, Martina Žáčková

Celkem 27 vzorků sýrů se sešlo na 7. ročníku soutěže O nejlepší valašský sýr, která se konala v sobotu 8. července ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

Foto: archiv Spa hotelu Lanterna

Na soutěži sýrů se sešly tři desítky vzorků, vyhrál kravský sýr z rodinné farmy manželů Horutových.

Článek

Své produkty sem přijeli předvést regionální výrobci z řad zástupců farem, ale i drobných zemědělců, kteří vyrábějí spíše pro sebe a své známé.

Vítězem se stala Biofarma Horut z blízkého Rožnova pod Radhoštěm, která patří k tradičním účastníkům a pravidelně také obsazuje některou z předních příček. Letos získala první místo za nízkotučný horský kravský sýr. Druhé místo obsadila Anna Vašutová a třetí Barbora Kováříková, obě z Velkých Karlovic.

„Celkově byla letos účast výrobců přímo z naší obce velmi hojná. Je potěšující, že se jejich práci ve Velkých Karlovicích daří,“ uvedla vedoucí Spa hotelu Lanterna Zuzana Vašutová.

V soutěži byly zastoupeny hlavně sýry kozí a kravské, v menší míře ovčí. „Ovčí sýry, ačkoliv měly na Valašsku v minulosti největší tradici, se v soutěži pro svou pracnost a menší výtěžnost z mléka objevují bohužel jen zřídka,” dodala Zuzana Vašutová.

Soutěž se těšila také velkému zájmu návštěvníků. Ti mohli vedle poroty hlasovat, který sýr jim nejvíc chutná. V jejich hlasování zvítězil sýr Greyer, rovněž od Biofarmy Horut.

Rodinná Biofarma Horut patří k tradičním dodavatelům Spa hotelu Lanterna. Hosté mohou její sýry ochutnat k snídaním i v rámci stálého menu restaurace. Kuchaři ze sýrů připravují nejen předkrmy a hlavní jídla, ale i chutné dezerty. „Právě díky soutěži jsme kdysi Biofarmu Horut poznali a navázali s ní spolupráci, která úspěšně trvá už několik let,“ uzavřela Zuzana Vašutová.

Výsledky soutěže O nejlepší valašský sýr 2017:

1. místo - Biofarma Horut, Rožnov pod Radhoštěm, nízkotučný horský kravský sýr

2. místo - Anna Vašutová, Velké Karlovice, uzený kravský sýr místo

3. Barbora Kováříková, Velké Karlovice

4. místo - Lenka Válková, Velké Karlovice, čerstvý kozí sýr

5. místo - Farma Zerlina, Hážovice, kozí zrající sýr místo

5. místo - Marie Sibalová, Velké Karlovice, kozí čerstvý sýr    

Hlasování veřejnosti  Biofarma Horut z Rožnova pod Radhoštěm, sýr Greyer

Reklama

Výběr článků