Hlavní obsah

Šaryk vzpomíná na jevišti ostravského Divadla loutek

24. 5. 2013, 9:46
Novinky, Josef Zajíc

Poslední premiéra letošní sezóny Divadla loutek Ostrava, která se bude konat v pátek 24. května od 17 hodin, připomene divákům slavné epizody kultovního románu Čtyři tankisté a pes. Pod názvem Šaryk vzpomíná ji ostravští loutkáři připravili za režijního vedení Radovana Lipuse.

Foto: Josef Zajíc

Divadlo loutek Ostrava: Z veřejné generálky inscenace Šaryk vzpomíná. Starý a mladý. 24.5.2013

Článek

Dnes již legendární válečný příběh osádky tanku 102 a jejich věrného psa pochází z pera polského novináře a spisovatele Janusze Przymanowského. Populární se stal především díky filmovému zpracování - polský televizní seriál, který byl v 60. letech podle knihy natočen měl celkem 21 dílů.

V podstatě šlo o jediný akční seriál vysílaný v zemích východního bloku. Neohrožené tankisty v něm čekala na dlouhé cestě za osvobozením Polska spousta bojových výzev, ale také řada humorných situací. Z nich čerpají vzpomínky statečného a mimořádně talentovaného německého ovčáka Šaryka, který je ústřední postavou nové inscenace DLO.

V jevištním provedení však nejde o dramatizaci románu ani o adaptaci seriálu, ale spíše o vzpomínku zcela prostou nostalgie, o níž se režisér a spoluautor Radoval Lipus vyjádřil jako o "zábavně kruté expedici do hry, dětství i do války". 

"S původní předlohou autoři i inscenátoři nakládají nepietně a v duchu programové lehkovážnosti, o to silněji se však na pozadí gejzíru vtipných slovních hříček a inscenačních nápadů odráží nesmlouvavá výpověď o politických konsekvencích druhé světové války a následných politických událostech střední Evropy," sdělila Ivana Kytlicová, produkční DLO

V inscenačním týmu se kromě Radovana Lipuse sešli autor hry Marek Pivovar, scénograf Marek Pražák a kostýmní výtvarnice Eva Kotková. Známé tváře se objeví i v hereckém obsazení: tankisty Janka, Gustíka, Grigorie a Tonka ztvárnili Tomáš Rossi - autor scénické hudby, Ivan Feller, Nikolas Engonidis a Lukáš Červenka, Marusju-Ogoňok Jana Zajícová. Mladého psa Šaryka představuje Karel Růžička, jeho letitější vzpomínající podobě propůjčil svůj um Antonín Šimela. V dalších rolích diváci uvidí Irenu Křehlíkovou, Ivo Martáka a Martina Legerského.

Inscenace Šaryk vzpomíná s podtitulem "Čtyři tankisté, kapitán Kloss a všichni ti druzí psi i soudruzi" obohatí repertoár alternativní scény DLO o další titul pro dospělé a starší mládež.

Premiéra v pátek 24. května v 17.00 hodin. Další představení 26. května v 17.00 hodin.

Reklama

Související témata:

Výběr článků