Hlavní obsah

Pohár starosty Nákří se stěhuje z Olešníku do Vlhlav

15. 6. 2020, 11:11
Novinky, Petr Pokorný

Šest sedmičlenných týmů dobrovolných hasičů, z toho jeden smíšený, jeden čistě ženský a jeden dětský, se v sobotu 13. června utkalo v Nákří na Českobudějovicku o Pohár místního starosty ve zcela netradičním hasičském čtyřboji.

Foto: Petr Pokorný

Hasičská soutěž v Nákří u rybníka Plavnice.

Článek

Jubilejní desátý ročník klání o tuto putovní trofej nejlépe zvládli hasiči z Vlhlav, kteří ho po roce držení sebrali kolegům z Olešníku.

Akci, kterou podpořila Skupina ČEZ, byla součástí pomalu se rozjíždějícího programu letošního Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, jehož letošní start zpozdila preventivní opatření kvůli koronaviru.

„Termín akce byl dlouho dopředu daný, takže jsme se obávali, zda ji nebudeme muset rušit. Naštěstí došlo rozvolnění do té míry, která nám její uskutečnění umožnila,“ uvedl starosta Nákří Miloslav Jodl.

Na louce u rybníka Plavnice, na jehož hladině probíhala velká část soutěže, se sešly zhruba dvě stovky lidí. Počasí jim stejně jako loni mimořádně přálo, což kvitovaly zejména děti, které si po dlouhé době první slunečný den se skutečně letními teplotami velice užívaly. Z Plavnice téměř nevylezly. A to měly k dispozici unikátní nafukovací skákadlo v podobě obrovského hasičského vozu, který dobrovolným hasičům z Nákří půjčili jejich profesionální jihočeští kolegové. Samozřejmě nechybělo občerstvení a kapela.

„Tato soutěž vznikla před deseti lety díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a díky naší dlouhodobé spolupráci a projektu Oranžový rok se udržela a dnes ji můžeme označit za jednu z nově vzniklých obecních tradic,“ poznamenal starosta.

Nákeřská soutěž sborů dobrovolných hasičů z okolí rozhodně není klasickým závodem v požárním sportu. Jejím základem je sice požární útok, ovšem další pravidla jsou různě upravována a s dobou se také mění či upravují.

„Hlavním smyslem poháru je přátelské klání hasičů ze sousedství spojené s příjemným setkáním, společným posezením a zábavou pro všechny. Děti, dospělé i seniory,“ konstatoval Jodl.

Soutěž, která není rozdělena do kategorií ani nemá žádná oficiální pravidla a je skutečnou ukázkou pravého českého „srandamače“, je mimořádně živým organismem. Chybí-li někomu člen týmu, na místě se najde někdo, kdo zaskočí. Výjimkou není ani tým vzniklý přímo na místě.

Podobné je to s disciplínami. Původně šlo o trojboj, jehož základem byl požární útok s upravenými pravidly, doplněný jízdou na kánoi po Plavnici a vypitím nealkoholického piva, v případě dětí limonády na čas. Loni byla rozšířena na čtyřboj. Přibylo přeručkování rybníka s podporou paddleboardu.

„V této soutěži není ani vítězů, ani poražených. Důležitá je spokojenost s příjemně stráveným letním odpolednem v okruhu přátel a známých,“ zdůraznil hlavní rozhodčí a starosta Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Nákří Roman Mlynář.

Nákří leží zhruba 11 kilometrů severozápadně od Hluboké nad Vltavou v rovinaté, rybníky protkané krajině. V současné době zde žije 222 stálých obyvatel.

Reklama

Výběr článků