Hlavní obsah

Olomouc zažije svou první literární noc 

12. 5. 2014, 14:53
Novinky, Václav Vežranovský

Po osmi letech zavítá i do Olomouce projekt nazvaný Noc literatury, jenž tvoří veřejná čtení známých osobností na neobvyklých místech, která jsou jindy veřejnosti nepřístupná. Akce se letos zúčastní nejrůznější instituce v 38 městech nejen v České republice, ale i po celé Evropě.

Foto: wikimedia.org

Vlastivědné muzeum v Olomouci. Ilustrační fotografie.

Článek

Původně ryze pražský projekt, jak veřejnosti představit současnou evropskou literaturu, se během osmi let dokázal za relativně krátkou dobu rozšířit po celé České republice a od roku 2010 díky Českým centrům a sdružení EUNIC (European Union National Institutes for Culture) i po celé Evropě. Letošní ročník se tak bude konat například i v Nizozemsku, Velké Británii, Slovensku, Německu a na Ukrajině.

Datum 14. května bylo vybráno tradičně v předvečer zahájení největšího čtenářského festivalu u nás s názvem Svět knihy, který se koná právě v Praze, domovském městě projektu.

„To spojení je logické, protože Noc literatury představuje účastníkům světovou literaturu, stejně jako Svět knihy,“ informoval Zdeněk Lyčka, ředitel úseku strategie a rozvoje Českých center a zároveň i vedoucí projektu.

V Olomouci se bude tento čtenářský happening konat vůbec poprvé a do jeho organizace se zapojilo množství institucí, takže se návštěvníci mohou těšit na předčítání v podání herců a hereček z Moravského divadla Olomouc na místech jako je Červený kostel na třídě Svobody, Sklepní klubovna Knihovny města Olomouce, Velké studio Českého rozhlasu Olomouc na Horním náměstí nebo v expozici Příběh kamene Vlastivědného muzea. Všechny lokality byly vybrány záměrně v centru města, tak aby byly kousek od sebe a návštěvníci jich mohli oběhnout co nejvíce.

I letos bude večer patřit zejména nejnovějším překladům současné evropské literatury, tentokrát obohaceným o díla brazilských a izraelským autorů. Na každém z výše uvedených míst se budou střídavě předčítat v půlhodinových intervalech ukázky ze dvou knih v podání dvou různých herců. Akce potrvá od půl sedmé do půl desáté večer.

Reklama

Související témata:

Výběr článků