Hlavní obsah

Nový přístroj v Nemocnici Český Těšín pomůže při bolestech i inkontinenci

Novinky, Radka Miloševská

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Nemocnice Český Těšín se může pochlubit novým speciálním přístrojem. Fyzioterapeuti rehabilitačního oddělení začali v těchto dnech pracovat s přístrojem, který využívají kromě klasické elektroléčby také k posílení pánevního dna. Investice do nového vybavení vyšla nemocnici na 80 tisíc korun.

Foto: archiv nemocnice

Vedoucí fyzioterapeut nemocnice Mgr. Alfréd Heckel s novým přístrojem.

Článek

Klasická elektroléčba nízkofrekvenčními a středofrekvenčními proudy se využívá u pacientů při léčbě bolesti a svalové stimulace. „Na přistroj lze napojit speciální vaginální elektrodu, přičemž terapie je pak vhodná k elektrostimulaci – posílení pánevního dna, ať už jako léčba či prevence močové inkontinence,“ informoval vedoucí fyzioterapeut nemocnice Mgr. Alfréd Heckel. 

K přístroji je možné připojit také tlakovou sondu a využít zpětné vazby, kdy pacientka aktivně sondu mačká dle instrukcí terapeutky a na monitoru vidí, jaký tlak vyvíjí. Tím to způsobem se naučí vnímat a správně aktivovat svaly. „Sonda se zavádí vaginálně, v méně častých případech lze také rektálně, takže lze takto pomáhat i pacientům s inkontinencí stolice,“ sdělil fyzioterapeut. 

Pro pacienta je léčba časově nenáročná a je prováděna ambulantně. Délka procedury je přibližně 15 minut, přičemž individuálně se liší podle diagnózy. Obvykle je potřeba, aby pacient podstoupil 15 sezení, dvakrát až třikrát týdně. Metoda se používá v kombinaci s individuálním cvičením a jinými metodami fyzikální terapie. 

Léčbě pomocí speciálního stroje musí vždy předcházet odborné vyšetření na ambulanci rehabilitace, přičemž zájemci o terapii se mohou objednávat na telefonním čísle 558769249. „Pokud je nutné využít speciální vaginální sondu, která musí být z hygienického hlediska pouze pro jednoho pacienta, tak tato sonda není hrazena zdravotními pojišťovnami a přijde na přibližně tisíc korun,“ dodal Mgr. Alfréd Heckel.

Reklama

Výběr článků

Načítám