Hlavní obsah

Nová rozhledna na Kelčském Javorníku okouzlí vzhledem i rozhledem

15. 9. 2015, 16:26
Novinky, Zdeněk Urbanovský

Zcela novou, 35 metrů vysokou rozhlednu na Kelčském Javorníku, který je nejvyšší horou Hostýnských vrchů, v úterý 15. září slavnostně uvedl do provozu její investor, kterým je Podhostýnský mikroregion. Rozhledna bude celoročně bezúplatně přístupná turistům.

Foto: Zdeněk Urbanovský

Rozhledna na Kelčském Javorníku, Hostýnské vrchy

Článek

Turistický region Východní Morava se může pochlubit třicítkou rozhleden, řada z nich je výjimečná. Například ta na Hostýně, nese jméno císaře Františka Josefa I., který položil základní kámen k její stavbě. Rozhledna na vrchu Brdo ve Chřibech patří mezi nejkrásnější kamenné stavby tohoto druhu, rozhledna Vartovna, nazývaná Valašská Eiffelovka, je ukázkou dokonalé kovové konstrukce. Ojedinělý je vzhled dřevěné Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm postavené podle 100 let starých plánů Dušana Jurkoviče.

K těmto jistě  krásným rozhlednám nyní přibyla neobyčejná stavba na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů - Kelčském Javorníku (865 m n. m.). Je to elegantní konstrukce z modřínového dřeva a zinkované oceli a je na ní vidět rukopis ženy, architektky Marty Balážikové.

Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 metrů vede 156 schodů. V pravidelných intervalech je na schodišti rozmístěno 12 vyhlídkové plošinek umožňujících postupně nahlížet na okolí, případně odpočinek či míjení návštěvníků.

Rozhledna poskytuje dokonalý kruhový výhled. Na severu spatříte Jeseníky i kouřící komíny Ostravska. Západním směrem máte jako na dlani Hostýn s poutní bazilikou, větrnou elektrárnou a kamennou rozhlednou Františka Josefa I., která je nejstarší rozhlednou regionu. Uvidíte také hřeben Chřibů s hradem Buchlovem.

Pohled na jih odhalí druhý hřeben Hostýnských vrchů, na kterém stojí roztomilá rozhledna Maruška, za ní pak Vizovické vrchy s další krásnou rozhlednou Vartovnou. Kruhové panorama pak doplňují k východu směřující hřebeny Vsetínských Beskyd, Veřovických vrchů, masiv Radhoště a další vrcholy Moravskoslezských Beskyd.

K rozhledně vede několik značených turistických tras. Výchozími místy mohou být Loukov, Podhradní Lhota, Rajnochovice, Tesák, Chvalčov. Výstup, dle zvolené trasy, trvá 1 až 2 hodiny.

Hodnota nového díla je 10 miliónů Kč, převážná část nákladů (85 procent) byla pokryta z prostředků Regionálního operačního programu Střední Morava, zbylé prostředky vložil investor, tedy Podhostýnský mikroregion a jeho partneři.

Reklama

Související témata:

Výběr článků