Hlavní obsah

Moravské divadlo Olomouc uvede v Domě kultury v Kroměříži inscenaci Maryša

24. 2. 2016, 13:26 • Aktualizováno 24. 2. 2016, 15:17
Novinky, Robert Rohál

Třetím titulem jarního divadelního předplatného 2016 v Domě kultury v Kroměříži bude 7. března inscenace Maryša v nastudování souboru Moravského divadla Olomouc. V titulní roli se představí mladá herečka Vendula Fialová, kterou mohou znát televizní diváci jako „rosničku“ ostravského Dobrého rána.

Foto: archiv Moravské divadlo Olomouc

Herci Václav Bahník a Vendula Fialová v inscenaci Maryša.

Článek

Maryša bratří Mrštíků navazuje – jak v Olomouci, tak v Kroměříži - na dramaturgickou linii "české divadelní klasiky". Drama nešťastně provdané dívky, která zahubí svého manžela, patří jistě k notoricky známým - o to zajímavější bude pohled slovenského režiséra na tuto stále dráždivou českou látku. Pohostinskou režii v Moravském divadle Olomouc přijal rektor Akademie umění v Bánské Bystrici, Matúš Oľha, jehož inscenaci Divé Báry mohou mít diváci olomouckého divadla ještě v živé paměti.

V titulní roli se představí Vendula Fialová. Jaká byla její reakce, když se dozvěděla, že Maryšu bude hrát zrovna ona? „Myslím, že na šokující zážitky člověk nezapomene, a tenhle v mém životě k nim tak trochu patřil, takže si pamatuju velmi dobře reakci, která byla plná smíšených pocitů,“ přiznává mladá herečka. „Netušila jsem to vůbec, ta role byla původně určena jiné kolegyni, ale pan režisér Oľha si vybral mě. První otázka byla jasná: „Cože?!“- A pak už zcela upřímný pocit zodpovědnosti a plnou parou vpřed.“

Na otázku, jaká to byla práce, když se začala v divadle Maryša zkoušet a co všechno do postavy dala, představitelka titulní role odpověděla: „Kdo nezažil zkoušení v divadle, ten si těžko představí ty pocity. Znám lidi, kteří si to vůbec neuvědomují, že zkoušíme, vidí nás jenom večer na jevišti, takže jsem se setkala už s otázkou typu: „A jakou práci děláš přes den?“ - Není to vtipné? Zkoušíme a bývá to náročné. Já jsem Maryšu poctivě prožívala, cítila jsem zodpovědnost, která mě nenechala polevit, slzy nejsou problém, já tu bolest prožívám a věřte, že po představení to chvíli trvá, než se zase nakopnu do normálu.“

V dalších rolích se objeví Václav Bahník (Lízal), Vladimíra Včelná (Lízalka), Lenka Kočišová (Rozára), Jaroslav Krejčí (Vávra), Roman Vencl (Francek), Vlasta Hartlová (Horačka), Ivana Plíhalová (Strouhalka), Naděžda Chroboková-Tomicová (Babička), Josef Bartoň j. h. (Hospodský), Vojtěch Lipina (První rektrut), Tomáš Krejčí (Druhý rektrut), Jan Ťoupalík (Hrdlička, obecní sluha) a další.

Na inscenaci Maryša, která vznikla v dramaturgii Markéty Kočí Machačíkové, se ještě podílejí Jaroslav Vacek (scéna), Eva Kleinová (kostýmy) a Pavol Janíček (hudba).

Začátek představení v Domě kultury v Kroměříži je v 18 hodin. Volné vstupenky jsou k mání v tradičním předprodeji.  

Reklama

Výběr článků