Hlavní obsah

Krevní testy dostupné za několik minut. V Olomouci se představil prototyp nové přenosné laboratoře

11. 11. 2019, 9:46
Novinky, Radim Weiss

BEA campus Olomouc se stal 6. listopadu centrem světového zdravotnictví. Na konferenci Česko-izraelské inovační dny, na které se podílela i Moravská vysoká škola Olomouc, se sjeli experti na inovace a digitalizaci v medicíně. Představeny byly nové diagnostické metody nebo technologické invence.

Foto: Filip Houska

Akce se zúčastnilo více než 140 odborníků na zdravotnictví. Mezi ně patří i Mark Milton-Edwards z izraelské společnosti TEVA Pharmaceuticals.

Článek

Moderní technologie a objevy ve spojení s digitalizací zcela zásadním způsobem změní podobu zdravotnictví, jak jej známe dnes. V nedaleké budoucnosti nahradí část práce lékařů moderní diagnostické nástroje a umělá inteligence.

Podle izraelských odborníků je tradiční způsob poskytování zdravotní péče vystaven řadě tlaků. Populace stárne, lidé očekávají okamžitou a nejmodernější péči. Na druhé straně rychle roste rozsah potřebných medicínských znalostí a neexistuje způsob, jak do budoucna zajistit dostatek lékařů, kteří by uspokojili poptávku. Moderní pacient chce rychlou zdravotní péči.

„To vše je v pozadí gigantické změny v medicíně a zdravotní péči. Nejmodernější technologie, digitální řešení a počítače začínají pracovat po boku lékařů a postupně nahradí řadu úkolů, které dnes řeší odborníci,“ myslí si Joseph Rosenblum z inkubátoru eHealth Ventures.

Odborníků na Parkinsonovu nemoc je málo. S diagnostikou pomůže nový software

Jednou z oblastí, které byly na konferenci řešeny, se staly nové diagnostické nástroje. Česká společnost Tesco SW na akci představila software pro určení různých onemocnění mozku od Parkinsona po depresi. Dle slov Romany Skála-Rosenbaum, která pomáhá v českém prostředí šířit povědomí o Parkinsonově nemoci, díky novému softwaru stoupne procentuální úspěšnost správné diagnostiky choroby. To přinese snížení nákladů na léčbu a podepíše se to i pod psychickým stavem pacientů, kteří při špatné diagnostice často žijí v nejistotě.

Izraelská společnost EfA Technologies představila prototyp ruční laboratoře pro rychlé vyhodnocení krevního obrazu. „Naším cílem je umožnit rychlou diagnostiku zdravotního stavu pacienta například i obvodním lékařům. Ti nebudou muset posílat pacienty do velkých zdravotnických center, kde vyhodnocení výsledků trvá řádově i několik dní či týdnů,“ zmiňuje Yoel Ezra ze společnosti EfA.

Jinou oblastí představených inovací jsou léčebné přístroje či pomůcky pro postižené, které využívají digitální technologie s umělou inteligencí. Mark Milton-Edwards ze společnosti Teva Pharmaceuticals, představil digitální inhalátor. Digitální čtecí zařízení ORCAM s prvky umělé inteligence zase efektivně pomáhá nevidomým a slabozrakým všech věkových kategorií a zrakových postižení.

Izraelské know-how pomůže českému zdravotnictví

„Česko-izraelské inovační dny pomáhají k přenosu znalostí z jednotlivých oblastí česko-izraelské spolupráce napříč regiony a naším cílem je vytvořit lokální příležitost pro nové podnikatelské nebo výzkumné projekty,“ uvedl prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný.

Česká republika v oblasti digitalizace zdravotnictví oproti Izraeli zaostává několik desítek let. Ministerstvo zdravotnictví má podle dřívějších vyjádření předložit návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví do konce roku. Jeho přijetí by mělo umožnit rozvoj digitálních inovací a efektivní řízení zdravotní péče.

Reklama

Výběr článků