Hlavní obsah

Dobročinný koncert Uherčice Pavlíny Senić letos lámal rekordy

17. 7. 2014, 10:52
Novinky, Lenka Žáčková

Letošní šestý ročník operního recitálu sopranistky Pavlíny Senič se konal v rámci Hudebního festivalu Znojmo. Tento hudební skvost byl tradičně spojený s dobročinnou aukcí unikátních vín, jejíž výtěžek je věnován na obnovu zdevastovaného zámku.

Foto: Lenka Žáčková

Sopranistka Pavlína Senič

Článek

Letošní ročník skutečně lámal rekordy! Tím prvním byla rekordní účast. První záznamy hovořily o rekordních 460 návštěvnících, avšak skutečné přepočítání „hlav“ z ochozu ukázalo, že v hledišti bylo 520 sedících posluchačů.

Druhým rekordem šestého ročníku Uherčice Pavlíny Senić byl ten dražební, který vynesl zatím největší částku v historii aukce vín. V závěrečném „souboji gentlemanů“ o lákavou kolekci francouzských vín věnovanou časopisem Wine & Degustation se příhozy vyšplhaly na závratných 120 tisíc korun. Celkový výtěžek dosáhl rekordních 186 496 Kč. Kastelánka Eva Štěpánová potvrdila, že tato částka umožní výměnu dalších třech oken renesančního skvostu v Uherčicích.

Hostem sopranistky Pavlíny Senić byl slovenský tenorista Miro Dvorský, který patří k mezinárodní pěvecké elitě. Vystupuje na nejvýznamnějších scénách v Evropě i zámoří. Vystupuje na nejvýznamnějších scénách v Evropě i zámoří. Od roku 1996 je stálým hostem Vídeňské státní opery, hostuje v berlínské Státní i Německé opeře, londýnské Covent Garden, milánské La Scale, Opéra National de Paris, Teatro Real Madrid, drážďanské Semperoper, Bavorské státní opeře v Mnichově, v operních domech v Benátkách, Janově, Bologni, Frankfurtu, Hamburku, Oslu, San Francisku, Cincinnati, Torontu, Tokiu, Santiago de Chile atd.

Árie z Rusalky a Prodané nevěsty doprovodila Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Milošem Formáčkem. Prózy se ujal žádaný herec Saša Rašilov. Večerem provázel Karel Voříšek, který posléze bravurně vedl úspěšnou aukci. Koncert si na svém konci vysloužil standing ovations.

Víno věnované charismatickou umělkyní Pavlínou Senič bylo vydraženo za 15 000 Kč a navíc s bonusem polibku od samotné operní divy pro vydražitele.

Koncert pořádaný k Roku české hudby 2014 navštívil také patron festivalu, kterým je houslový virtuóz a nejžádanější český umělec Pavel Šporcl.

Reklama

Výběr článků