Hlavní obsah

Díky Zoo Jihlava se možná i Brno dočká malého margaye

2. 7. 2017, 17:57
Novinky, Jiří Smutný

Evropskému záchrannému programu významně pomáhá spolupráce zoologických zahrad. Příkladem takové spolupráce je nedávný přesun samce margaye (Leopardus wiedii) ze Zoo Jihlava do Brna.

Foto: Zoo Jihlava

Jihlavské mládě narozené 8. února 2017

Článek

Chov margayů je v rámci Evropské asociace zoologických zahrad koordinován jako Evropský záchovný program (EEP), což je nejpřísnější forma managementu. O osudu zvířat zařazených do programu rozhoduje koordinátor a komise tvořená volenými zástupci chovatelů daného druhu. Společně hodnotí způsobilost nových chovatelů, rozhodují o tom, která zvířata vytvoří vhodné páry a určují, kdy se které páry zapojí do reprodukce. V případě úspěšného odchovu také vybírají kotěti příští domov.

„Situace margayů ve volné přírodě je nejistá a příliš se jim nedaří ani v lidské péči. Stavy zvířat jsou malé, mláďat se nerodí mnoho a jejich úmrtnost je vysoká. Velkou komplikací pro chov margayů je také nevyrovnaný poměr pohlaví - rodí se více samiček,“ konstatuje kurátorka chovu savců brněnské zoo Dorota Gremlicová.

Zoo Brno vstoupila do EEP pro margaye vloni v prosinci, kdy z britského Port Lympne přicestovala samice Ichika. Zoo Jihlava je jediná zoologická zahrada v České republice, která vlastní chovného samce margaye a v únoru 2017 se po dlouhém čekání dočkala i úspěšného odchovu. Protože samec se péče o mládě neúčastní a Ichika s ním není nijak spřízněná, nabídla Zoo Jihlava vedení programu, že by se mohla o chovného kocoura se Zoo Brno podělit.

„Díky ochotě Zoo Jihlava se může také brněnská zoologická zahrada pokusit o rozmnožení tohoto vzácně chovaného druhu,“ uvedl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Jihlavský samec Yoro dorazil do Brna koncem května, a protože jeho soužití s Ichikou se vyvíjí velmi nadějně, chovatelé doufají, že na první brněnské kotě nebudou muset dlouho čekat. Pokud by se podařilo Ichiku zapojit do reprodukce, jednalo by se o velký přínos pro EEP.

Reklama

Výběr článků