Hlavní obsah

Dětský den na Aloisině výšině byl jarmarkový

2. 6. 2011, 8:38
Novinky, Milan Turek

Dětské dny mají od roku 1950, kdy se začal svátek dětí slavit, nejrůznější formu. Zpravidla dospělí připravují program na školách a děti se spíše pasivně účastní. V liberecké základní škole na Aloisině výšině letos přišli s nápadem jarmarku a děti celý program připravily samy.

Foto: Milan Turek

Jarmark na Aloisině výšíně o Dětském dnu v Liberci

Článek

Základní škola na Aloisině výšině v Liberci je sídlištní školou, která byla postavena v roce 1987 uprostřed pětitisícového sídliště v okrajové čtvrti Starý Harcov. Navštěvuje ji okolo pěti set žáků a o její mimoškolní volnočasové aktivity je enormní zájem. Návštěva zařízení v centru města není výhodná z důvodů dopravy.

Ve školní družině mají školáci možnost navštěvovat hudební kroužek, v němž se učí hrát na kytaru a zobcovou flétnu. Na škole postupně vznikly i další kroužky - kopané, výpočetní techniky a výtvarný ateliér Vohryzek. Od roku 1992 je pravidelně pořádána akademie, kde děti od oprvní třídy předvádějí, co dovedou. Ve vyšších třídách děti rozvíjejí i mezinárodní spolupráci se školami v blízkém pohraničí Euroregionu Nisa se školami v Polsku a Německu.

V letošním roce Dětský den škola připravila formou jarmarku. Základní podmínky a finanční zajištění byly vytvořeny díky kulturnímu projektu z grantů města. Před školou tak mohlo vzniknout malé tržiště s dvanácti stánky pro každou třídu a několik hostů, především chráněných dílen.

Prodejci za pulty stánků byly i ty nejmenší děti z prvních tříd. Bez zajímavosti nebyl ani sortiment v bohaté škále nejrůznějších produktů. Sladkosti pekly a připravovaly děti s maminkami a tak koláčky za korunu nebo za dvě měly stejný úspěch jako od profesionálních pekařů. Pozornost si zasloužily kresby na břidlici a křemencích děvčat z osmé třídy.

Celé odpoledne mohli návštěvníci sledovat kulturní program, ve kterém účinkovala celá řada dětí. Zahájily flétničky, s charlestonem a lidovými tanečky se představil taneční kroužek. Pozadu nezůstalo ani drama dětí z družiny Sultán a zázračné semínko. Závěr kulturního programu patřil všem sborů školy - Lojzík, Mráček, Sluníčko, a Výšinka.

Jarmark s výrobky dětí a kulturní vystoupení přinesly potěšení nejen pro rodiče, ale i pro nejbližší příbuzné a sousedy z celého sídliště.  

Reklama

Související témata:

Výběr článků