Hlavní obsah

Bohumín čeká událost roku - otevření secesního Národního domu

27. 8. 2015, 10:03
Novinky, Lucie Balcarová

Téměř dva roky trvala obnova městského secesního Národního domu na hotel s tanečním sálem a restaurací na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně. Objekt je teď v takové kondici, v jaké nebyl dlouhé desítky let. Rekonstrukce za 50 miliónů korun mu vrátila původní lesk v kombinaci s moderními prvky.

Foto: Pavel Čempěl

Největší místnost domu Pod Zeleným dubem - taneční sál.

Článek

Dům dostal staronové jméno - hotel Pod Zeleným dubem - a už za dva týdny se poprvé představí veřejnosti. Lidé si jeho prostory budou moci prohlédnout už v neděli 6. září, kdy na starobohumínském náměstí proběhne tradiční pouť.

Den otevřených dveří s komentovanými prohlídkami odstartuje v 9 hodin a potrvá až do 17 hodin. Co půl hodiny se budou konat komentované prohlídky pro 25členné skupinky. Moderátoři provedou zájemce od sklepení, přes restauraci, hotelovou část až po taneční sál, kde se bude promítat krátký dokument o rekonstrukci domu. K vidění budou také výstavy týkající se starobohumínských zvonů, meandrů Odry či poutního místa.

O týden později, v pátek 11. září večer, se hotel Pod Zeleným dubem vrátí do prvorepublikových časů a éry kabaretů. „Hosté v sále budou sedět u stolů, objednávat si jídlo či pití a sledovat vystoupení na pódiu. Na něm se představí orientální tanečnice, kouzelníci a iluzionisté. V programu nebude chybět vzdušný balet nebo fakírská show. Večerem provází Petr Stebnický,“ zve diváky Karel Balcar, ředitel městské agentury K3 Bohumín, která program otevření hotelu pořádá a kde lze rovněž zakoupit lístky.

Jediná secesní budova v Bohumíně je památkově chráněna od února 2006. Zchátralou památku odkoupilo město od soukromého majitele v roce 2008 za 6,5 miliónu korun. Generální obnova začala v říjnu 2013. Její součástí i archeologický průzkum, který probíhal v suterénu a ve dvoře. Dům teď má původní šedou fasádu a zelená okna. Opět je zde restaurace a hotel se sálem, v němž se bude tančit stejně jako před lety. V přízemí vyrostlo infocentrum, v suterénu přibylo muzeum a v budoucnu jsou tady v plánu ještě pivní lázně.

„Jedná se o tři výstavní místnosti o ploše 60 metrů čtverečních, ke kterým přiléhají dva depozitáře. Místnosti budou klimatizovány, abychom zajistili stálou vlhkost. Prozatím se suterény a muzejní prostory musejí intenzivně vysoušet, takže instalaci první výstavy musíme o pár týdnů, možná měsíců posunout. Na slavnostní otevření bude proto muzeum ještě bez exponátů," uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Náročná přestavba přišla město na 50 miliónů korun. Vzalo si na to zvýhodněný úvěr z dotačního programu Jessica. „Úroková sazba je přitom mimořádně výhodná, jen 0,2 procenta. Na úrocích zaplatíme pouhých 800 tisíc korun,“ sdělil starosta Petr Vícha s tím, že Bohumín byl vůbec první v ČR, kdo úvěru z EU využil na rekonstrukci kulturní památky.

Národní dům pochází z roku 1907. Už od 17. století ale stával na jeho místě zájezdní hostinec. Pak zde vyrostl secesní hotel s restaurací, který se původně jmenoval Grüner Baum (Zelený strom). Až po druhé světové válce byla budova přejmenována na Národní dům, místní mu však neřeknou jinak než Pod Zeleným. Památka proto dostala staronové jméno - hotel Pod Zeleným dubem.

Reklama

Výběr článků