Hlavní obsah

Baťovský Obchodní dům získal další ocenění: Best of Realty

13. 11. 2019, 21:37
Novinky, Martina Žáčková

Zlínský Obchodní dům má další prestižní ocenění. Zdařilou obnovu baťovské dominanty, která se přesně před rokem po rekonstrukci znovu otevřela veřejnosti, ocenili porotci soutěže Best of Realty.

Foto: archiv Obchodního domu
Článek

Ta již 21 let hodnotí nejlepší projekty českého realitního trhu uplynulého roku. Výsledky byly slavnostně vyhlášeny v úterý 12. listopadu v Praze.

Soutěž Best of Realty neboli Nejlepší z realit, v tuzemsku považovaná za nejprestižnější ve svém oboru, se koná pod záštitou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, která sdružuje nejvýznamnější osobnosti české developerské scény.

Obchodní dům Zlín zvítězil v jedné z pěti základních kategorií - Obchodní centra. Dle verdiktu poroty „v kategorii obchodních center triumfovala rekonstrukce obchodního domu Zlín za stavebně a staticky velmi náročnou a architektonicky zdařilou rekonstrukci unikátního prvorepublikového objektu, díky níž město získalo atraktivní obchodní pasáž s výrazným zastoupením gastronomických jednotek, představující příjemné nákupní místo s jedinečnou atmosférou.“

Rozhodujícími kritérii při posuzování kvality nominovaných projektů byly rozvoj lokality, urbanistické a architektonické řešení včetně vnitřních dispozic, kvalita realizace a v neposlední řadě úspěšnost na realitním trhu a ohleduplnost projektu vůči životnímu prostředí.

Obchodní dům Zlín byl vybudován v roce 1931 Tomášem Baťou podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury. Kompletní rekonstrukce začala v létě 2017 a vyžádala si náklady 430 milionů korun bez DPH. Budova byla znovu otevřena 9. listopadu 2018.

Cílem rekonstrukce bylo vrátit Obchodnímu domu původní originální vzhled, o nějž přišel necitlivými zásahy v 50. letech, a současně mu vdechnout nový život. Proto došlo mj. i ke změně v „náplni“ budovy, jejíž obchodní prostory byly zredukovány z původních šesti na dvě podlaží. Ta jsou nyní naplněna gastronomickými podniky a obchody zaměřenými na moderní životní styl a nakupování. Třetí až šesté podlaží využívá jako své sídlo zlínská společnost HP TRONIC. V budoucnu je v nejvyšších poschodích plánováno otevření hotelu a wellness centra.

V květnu 2019 Obchodní dům Zlín získal Cenu hejtmana v soutěži Stavba roku Zlínského kraje.

Rekonstrukce Obchodního domu Zlín:

Developer: PRIOR Zlín, s.r.o.

Architekt / architekt interiéru: Ing. arch. Jaroslav Ševčík/ARCH.Z.STUDIO, Ing. arch. Marek Šlesinger, Ing. arch. Jiří Soukal / Ing. arch. Beata Gistrová, Ing. arch. Jaroslav Ševčík

Reklama

Výběr článků