Hlavní obsah

Vlastní vánoční cukroví upřednostňuje 80 procent domácností

17. 11. 2008, 9:00
Novinky, das

Když řeknete Vánoce, většina Čechů si hned vybaví dárky a cukroví. Jak prokázaly předvánoční průzkumy, Češi si pečení cukroví spojují s tradicemi a rozhodně se ho jen tak nevzdají. Na svátky ho každý rok peče až 80 procent domácností. A průměrně se dokonce v jedné rodině napeče osm druhů cukroví.

Článek

Vánoce bez cukroví si dokáže představit jen velmi malé procento Českých rodin. Podle průzkumů se domácí cukroví peče ve čtyřech z pěti domácností a asi jen šest procent domácností ho kupuje. Jen velmi malé procento rodin, které slaví Vánoce, pak cukroví nahrazuje něčím zdravějším, například sušenými plody a oříšky.

Nejčastěji se v rodinách napeče šest až deset druhů cukroví (zhruba v polovině domácností), ve čtvrtině domácností si pak vystačí jen s jedním až pěti druhy. Průměrně to tedy dělá 8 druhů cukroví na jednu domácnost.

Výhradně doma pečou cukroví nejvíce ženy ve věku od 25 do 39 let a ženy žijící na vesnici a v menších městech.

Nejoblíbenější vanilkové rohlíčky

Suverénně nejoblíbenějšími druhy jsou vanilkové rohlíčky a linecká kolečka, které se připravují v 80 % pečících domácností. Následují pracny (60 %) a plněné ořechy s vosími hnízdy (50 % domácností).

Recepty na vánoční cukroví se zpravidla dědí z generace na generaci. Občas ale není špatné nechat se inspirovat netradičními recepty, které jsou vyzkoušené a chutné, jako například na stránkách Pecenijeradost.cz.

Reklama

Související témata:

Související články

Voňavé a zdravé pečení s dětmi

14. 11. 2007, 15:36

Pečení cukroví patří k nejčastějším zvykům, které české rodiny stále dodržují. Pokud chcete pojmout pečení cukroví zábavně, zapojte do tohoto procesu celou...

Cukroví diabetologům nevadí

17. 12. 2007, 15:38

Odborníci na výživu neshledávají na vánočním cukroví nic špatného, ale zdůrazňují, že je ho třeba jíst s mírou a opatrně volit ingredience. Ani diabetologové...

Výběr článků