Hlavní obsah

Na druhou adventní neděli letos připadá tradice řezání barborek

4. 12. 2016, 0:05
Novinky, das

Druhá adventní neděle neboli bronzová letos připadá na 4. prosince a tedy den, ke kterému se váže oblíbená lidová tradice - řezání barborek - větviček třešně, jabloně, slivoně, magnólie, trnky, lýkovce nebo zlatého deště. Pokud barborka dívce či ženě do Vánoc vykvete, měla by se do roka vdát.

Foto: Profimedia.cz

Řezání barborek je známou tradicí.

Článek

Co dělat, aby barborka skutečně vykvetla

Podle knihy Adventní čas od Dagmar Šotterové, aby se barborky na Vánoce odměnily svou krásou, je nutné držet se následujících pravidel:

  • Uříznuté větvičky by měl přejít mráz, který uvolňuje blokační látky v květních pupenech. Proto je lepší větvičky po uřezání na dva dny uložit do chladničky či mrazničky.
  • Takto mrazem ošetřené větve se musí co nejšikměji seříznout.
  • Na chvíli je ponořte do asi 60 °C teplé vody.
  • Pak celé proutky úplně ponořte ve vaně do vody teplé 40 °C a nechte je tam nejméně 6 hodin.
  • Do vázy dejte vlažnou vodu a čajovou lžičku cukru.
  • Vázu je dobré nechat na světlém místě.
  • Třikrát týdně vyměňujte vodu a vždy lehce seřízněte konec větviček.
  • Pokud je v bytě suchý vzduch, je dobré celé proutky občas ponořit do vody, nebo je rosit, aby pupeny nezasychaly.
Sv. Barbora
Legenda praví, že otec svaté Barbory byl turecký šlechtic, který střežil její ctnost a nechal ji tak zavřít ve věži. Jeden sloužící ji potajmu obrátil na křesťanskou víru, a jelikož otec nenáviděl křesťany, chtěl ji donutit, aby se této víry zřekla.Soudci ji k tomu chtěli donutit mučením, a jelikož se jim to nezdařilo, odsoudili dívku k smrti. Popravu provedl její vlastní otec. Cestou na popravu Barbora utrhla větvičku, která uprostřed zimy vykvetla.V katolické tradici je tato mučednice patronkou věží, horníků, sedláků, stavebních dělníků, pokrývačů, zedníků, slévačů zvonů, kovářů, kameníků, tesařů, ale i hrobníků, zvoníků, kloboučníků, kuchařů, řezníků, dívek, zajatců, pevností, dělostřelců, hasičů a umírajících. Zároveň je ochránkyní proti bouřce, ohni, horečce a moru.

Jaké se tento den dodržovaly tradice

Dívky se v předvečer tohoto svátku zahalily do bílých prostěradel či šatů a obličej zakryly závojem či rouškou. V jedné ruce nesly košík s ovocem a sladkostmi, ve druhé metlu, kterou hrozily zlobivým dětem. Tloukly na okna domů a při jejich otevření zpívaly písně, pak se s celou rodinou pomodlily. Chránily tak rodiny od náhlé smrti.

Mnohem známější tradicí je ale právě řezání barborek. Pokud je svobodné dívky utrhly po setmění vlastními zuby, pak se o Štědrém dnu dozvěděly, zda se do roka provdají. Když barborka do té doby vykvetla, do roka mohly chystat svatbu.

Někde děvčata trhala více větviček, pojmenovala je po vícero chlapcích a majitel té, kde vykvetl nejdříve květ, se měl stát jejím budoucím ženichem.

Další dívky si větvičku dávaly za pas, když šly na půlnoční mši. Když ji nějaký chlapec před kostelem vzal a dal si ji za klobouk, vyznával tak dívce svou lásku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků