Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Navalného převychovávají státní televizí, nezávislá TV je cizím agentem

28. 8. 2021, 9:03

Končící týden v ruském politickém životě poznamenaly dvě pozoruhodné události. Alexej Navalnyj, který je již přes dvě stě dnů za zdmi lágru, poskytl svůj první velký rozhovor jako Putinův politický vězeň. Interview vyšlo v listu The New York Times. A v téže době vypálil Kreml cejch cizího agenta jediné ruské nezávislé televizi Dožď.

Foto: Novinky

Očima Saši Mitrofanova

Článek

Navalnyj zmiňuje v rozhovoru mnoho témat, opakuje svůj nedávný požadavek, aby západní vlády zavedly personální sankce vůči oligarchům, kteří jsou v Putinově nejbližším okolí, vyslovuje se k domácí i zahraniční situaci. Zároveň však, vůbec poprvé, podrobně líčí, jak vypadá jeho pobyt v trestanecké kolonii, který co do opakování stále stejných činností přirovnává k filmu Na Hromnice o den více.

Vězni se v kolonii musí povinně podrobit převýchově. Ta probíhá prostřednictvím nuceného sledování prokremelské státní televize. Navalnyj vypráví, že první porce povinné převýchovy je už dopoledne, zhruba od půl deváté do deseti hodin. Pak je sledování přednášek v televizi po dvanácté hodině. „Číst, psát či dělat cokoli jiného během přednášek je zakázáno. Musíš sedět a koukat na obrazovku,“ uvedl Navalnyj.

Od osmnácté hodiny následuje hlavní blok. Navalnyj jej popisuje takto: „Je to hlavní část programu obrácení zločince a jeho proměny na normálního občana, ‚vlastenecká výchova‘. Díváme se na filmy o Velké vlastenecké válce. Anebo o tom, jak jednou, asi tak před čtyřiceti lety, naši sportovci roznesli na kopytech Američany či Kanaďany. Než jsem se tady ocitl, ani jsem netušil, jaké množství filmů na toto téma bylo natočeno za peníze státních korporací. Právě dennodenně od osmnácté hodiny se mi nejjasněji jeví podstata ideologie Putinova režimu. Je to záměna současnosti a budoucnosti za minulost. Minulost může být reálně hrdinná, nebo přikrášlená, anebo naprosto vymyšlená. Všechny druhy minulosti se musí neustále nacházet v centru pozornosti, aby vytlačily myšlenky na budoucnost a otázky na současnost.“

Navalnyj přiznal, že kremelská televize je velmi účinná ve své práci. Když v rozhovoru kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena za to, že se setkal s Vladimirem Putinem, aniž by dosáhl srozumitelného cíle, zmínil perfektní vymytí mozků ruských diváků ve smyslu, že žádný světový problém nebude nikdy vyřešen, když k němu Západ nepřizve nejmoudřejšího z moudrých, tedy Putina. „Tady v lágru musím sledovat státní televizi povinně a věřte mi, že toto téma bylo zpracováno velmi efektivně,“ poznamenal Navalnyj.

Proto nepřekvapuje, že Kreml čerstvě prohlásil jedinou televizi, která se odmítala podvolit jeho diktátu, za cizího agenta. Spíše je s podivem, že Dožď nedostal tento cejch už dříve.

Očima Saši Mitrofanova

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku. Přehrát si tento podcast můžete také na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.

Reklama

Související témata:

Výběr článků