Článek
Guterres pronesl svůj vůbec první projev před WMO u příležitosti oslav 75. výročí jejího založení jako specializované agentury OSN a pochválil ji jako barometr pravdy, důvěryhodný a jasný zdroj dat a informací o planetě, kterou sdílíme a zářný příklad vědy podporující lidstvo.
Generální tajemník OSN ale také mluvil o ne příliš pozitivních věcech. „Jedna věc už je jasná. V nejbližších letech nedokážeme udržet globální oteplování pod 1,5 stupně,“ řekl. Dodal, že překročení tohoto cíle je nevyhnutelné.
Na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015 se státy dohodly, že udrží oteplování ve srovnání s předindustriální érou do dvou stupňů Celsia a že se budou snažit, aby oteplování nepřekročilo 1,5 stupně, což doporučují i vědci.
Ačkoli v roce 2024 byla hodnota 1,5 stupně překročena, závazek z pařížské klimatické konference nebyl porušen. Ten se totiž měří v rozpětí 20 let, uvádí WMO. Její předpověď předpokládá, že průměrné oteplení za období let 2015 až 2034 ve srovnání s lety 1850 až 1900 dosáhne 1,44 stupně.
Důležité je včasné varování
Podle WMO si za posledních 50 let nebezpečí související s počasím, vodou a klimatem vyžádala více než 2 miliony životů, z toho 90 % těchto úmrtí se odehrálo v rozvojových zemích. Ekonomické náklady a dopady se s extrémnějšími povětrnostními jevy stále zvyšují.
Úmrtnost v důsledku katastrof je šestkrát vyšší a počet postižených osob je čtyřikrát vyšší v zemích s omezenými systémy včasného varování před více riziky.
Každý investovaný dolar na prevenci může přinést až patnáct dolarů úspory díky snížení dopadů katastrof.

