Hlavní obsah

Zlatý globus pro Zemi nomádů

1. 3. 2021, 5:55 – Los Angeles • Aktualizováno 1. 3. 2021, 9:32

Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama získal snímek Země nomádů režisérky Chloé Zhaoové, která si v noci na pondělí odnesla jako první žena s asijskými kořeny také cenu za nejlepší režii. Road movie o šedesátnici, která cestuje napříč Amerikou v bílé dodávce, porazilo favorizovaný snímek Mank režiséra Davida Finchera. Herečka Gillian Andersonová přebírala cenu z Prahy, kde pracuje.

Foto: Courtesy of SEARCHLIGHT PICTURES, ČTK/AP

Frances McDormand z filmu Země nomádů

Článek

V kategorii komedie a muzikálu získal ocenění druhý díl filmu Borat, za roli ve snímku Ma Rainey - matka blues dostal posmrtně cenu za nejlepšího herce Chadwick Boseman, který loni ve 43 letech podlehl rakovině.

Zlaté glóby uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) a bývají filmaři považovány za dobrý ukazatel šancí pro pozdější vyhlašování Oscarů.

Foto: Nbc Handout, Reuters

Sacha Baron Cohen

Glóby sbíral seriál Koruna

Večeru dominoval seriál Koruna od streamovací společnosti Netflix, který získal čtyři ceny. Kromě sošky za nejlepší drama získali cenu za hlavní role Emma Corrinová, jež zahrála princeznu Dianu, a Josh O'Connor za ztvárnění prince Charlese.

Foto: Nbc Handout, Reuters

Gillian Andersonová

Herečka Gillian Andersonová byla oceněna za roli Margaret Thatcherové. Zlatý glóbus převzala na dálku z Prahy, kde bydlí v hotelovém pokoji. Přesto si vzala slavnostní večerní šaty.

Andersonová, kterou zná celý svět jako agentku Scullyovou z Akt X, u nás natáčí  válečné drama režiséra Marka Forstera White Bird: A Wonder Story. Americký snímek je o chlapci, který s rodinou schovává malou židovku. Neodehrává se ale u nás, Čechy ve filmu hrají Francii. Andersonová dostala roli Francouzky Vivienne, která musí hledat složité způsoby, jak dívku a svou rodinu udržet v bezpečí.

Foto: Nbc Handout, Reuters

Emma Corrinová ze seriálu Koruna

Nejlepším komediálním seriálem se stal Schitt's Creek, v němž účinkovala mimo jiné Catherine O'Harová, jež si odnesla ocenění za nejlepší herečku v televizní komedii.

Oceněn Cohen za pokračování Borata 

Nejlepším hercem v komediálním žánru se stal Sasha Baron Cohen za druhý díl Borata, ve stejné kategorii pak zvítězila Rosamund Pikeová za film Jako v bavlnce. Ocenění za hlavní roli v dramatu dostala Andra Dayová za výkon ve filmu The United States vs. Billie Holiday.

Foto: NBC, ČTK/AP

Posmrtně byl oceněn herec Chadwick Boseman.

Ve formátu mini série porota označila za nejlepší Dámský gambit i jeho hlavní herečku Anyu Taylorovou-Joyvou, která ztvárnila šachovou velmistryni bojující se závislostí. Glóbus za vedlejší roli ve filmu The Mauritanian dostala Jodie Fosterová. Cenu za celoživotní dílo si pak odnesla herečka a aktivistka Jane Fondová.

V kategorii nejlepší cizojazyčný film vyhrál snímek Minari, který vypráví příběh korejské rodiny, jež se přistěhovala do USA. Sošku za nejlepší animovaný snímek dostalo studio Pixar za Soul, film obdržel rovněž ocenění za nejlepší hudbu.

Mezi  oceněnými byl také herec John Boyega za nejlepší výkon ve vedlejší roli v televizním seriálu Sekerka a Mark Ruffalo za vedlejší roli v sérii Bludné kruhy. Ocenění za nejlepší scénář si odnesl Aaron Sorkin za historický film Chicagský tribunál.

Ve stínu pandemie

Letošní předávání tradičních prestižních filmových cen poznamenala pandemie covidu-19, komičky Tina Feyová a Amy Poehlerová uváděly virtuální galavečer poprvé v historii ze dvou míst. Zatímco Poehlerová zůstala tradičně v Hollywoodu, Feyová program moderovala z 4000 kilometrů vzdáleného Rockefellerova centra v New Yorku.

Udílení cen se odehrávalo rovněž na pozadí skandálu kolem  Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, která čelí v posledních dnech kritice kvůli tomu, že v jejích řadách není ani jeden člen tmavé pleti.

„Pojďme se podívat, koho ti evropští podivíni letos nominovali,” řekla na úvod ceremonie Feyová. „Všichni víme, že je slavnostní předávání cen hloupé,” pokračovala. „Ale i v hloupých věcech je důležité začleňovat, a Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nemá žádné černošské členy. Je mi jasné, že ke členům HFPA se ta zpráva možná nedostala (...) to ale musíte změnit,” dodala. Na skandál pak naráželi ve svých vystoupeních také mnozí ocenění.

„Těšíme se na inkluzivnější budoucnost,” řekl v reakci na kontroverzi předseda HFPA Ali Sar, který pochází z Turecka.

Reklama

Výběr článků