Článek
Narodil se 10. října 1954. Po absolvování Filozofické fakulty Karlovy univerzity působil jako redaktor kulturní rubriky Rudého práva a v roce 1996 se stal zakladatelem Salonu, literární a kulturní přílohu deníku Právo.
„Vlastně jediný požadavek zněl, aby to nebylo blbý,“ vzpomínal Zdenko Pavelka na dobu, kdy ho tehdejší šéfredaktor Práva Zdeněk Porybný společně s komentátorem a pozdějším ministrem kultury Pavlem Dostálem oslovili, aby vytvořil přílohu zaměřenou na intelektuálnější čtenáře.
„Žádné jiné ideologické nebo politické noty mi nikdo nedal. Tehdy ani nikdy potom,“ dodal.
Zdenko Pavelka. Můj kamarád, kolega nakladatel, výborný novinář. A díky (nebo kvůli) své profesi novináře, které se jako...
Posted by Martin Reiner on Thursday, May 22, 2025
Třináct let Zdenko Pavelka Salon vedl a podařilo se mu z něj vytvořit široce respektovanou platformu pro soudobou filozofii, literaturu i kulturní publicistiku. Citované věty pronesl v roce 2016, kdy Salon slavil dvacáté výročí, v rozhovoru se svým nástupcem editorem Zbyňkem Vlasákem.
Nyní se Salon blíží výročí třicátému, už pod novým editorem Josefem Grešem, a snaží se pokračovat v odkazu svého otce zakladatele.
Dneska zemřel Zdenko Pavelka, šedý vlk českého literárního provozu. Více než 12 let vedl Salon Práva. Byl už u jeho...
Posted by Zbyněk Vlasák on Thursday, May 22, 2025
Po odchodu ze Salonu Zdenko Pavelka založil nakladatelství Novela bohemica, kde až do letošního roku vydával knihy kvalitní beletrie či esejistiky.
Sám je spoluautorem dvou knižních rozhovorů, se spisovatelkou Ivou Pekárkovou (Přestřihnout kšandy, 2010) a novinářem a někdejším disidentem Petrem Uhlem (Dělal jsem, co jsem považoval za správné, 2013).