Hlavní obsah

Zánik samoty Berhof. Audiokniha jako artefakt

7. 6. 2021, 10:47
Právo, Ilja Kučera ml.

Bez nadsázky lze prohlásit, že právě vydaná audioknižní podoba románu Vladimíra Körnera Zánik samoty Berhof přichází ke svým posluchačům jako skutečný artefakt. Jinými slovy se jedná o titul připravený se zjevně velkou péčí a po všech stránkách dotažený.

Foto: Tebenas

Obal audioknihy

Článek

Vše začíná už obálkou, které dominuje reprodukce obrazu výtvarníka Petra Šeredy, inspirovaná touto knihou a namalovaná právě k tomuto vydání. S obrovským citem a přesvědčivostí se těžkého, temného a současně jazykově bohatého textu zhostil herec Igor Bareš v režii Romana Štolpy.

Podstatnou součástí je i hudební složka. Je dílem skladatele a zpěváka Ravena, přičemž původní hudba se prolíná s úryvky tří starých, teskně křehkých německých lidových písní včetně vánoční O Tannenbaum. Až mimosvětsky éterickým hlasem je nazpívala Mariami Wolosatsch, šestnáctiletá studentka z Regensburgu. Mimochodem tedy dívka stejně stará jako románová postava Ulrika.

Román smutku a beznaděje

Zánik samoty Berhof je románem smutku a beznaděje. Odehrává se v pohraničí na česko-německo-polském pomezí počátkem podzimu roku 1945.

Vysídlený, odlidštěný kraj sužují ozbrojené bandy werwolfů, nacistů, kteří se nehodlají smířit s koncem války a se zbraněmi v ruce terorizují české obyvatelstvo na vysídleném území.

Vladimír Körner, který sám jako dítě na konci války získal otřesné životní zkušenosti, popisuje postavy, jejich pohnutky a prostředí s mimořádným, až básnickým citem. Jeho kniha, původně vydaná v roce 1973, se o deset let později dočkala filmového ztvárnění v režii Jiřího Svobody. Patří nesporně k zásadním dílům české poválečné literatury.

Samozřejmě se nejedná o poslouchání jednoduché, zábavné, natož pak veselé. I v tomto ohledu jde o ne úplně obvyklý počin na audioknižním trhu, který se svou velkou většinou orientuje spíše na literaturu oddechovou, detektivní či humoristickou.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků