Hlavní obsah

Výstava Mikuláše Medka ve třech natočených prohlídkách

26. 11. 2020, 17:41
Právo, Andrea Zunová

Další výstavou, kterou lidem v prosinci zprostředkuje Národní galerie Praha online, bude retrospekce malíře Mikuláše Medka nazvaná Nahý v trní. Jeho obrazy byly k vidění do doby, než byly výstavní síně uzavřeny, ve Valdštejnské jízdárně, v Klášteře sv. Anežky České a ve Veletržním paláci.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Z výstavy děl Mikuláše Medka

Článek

Protože se jedná o jednu z nejrozsáhlejších samostatných výstav autora druhé poloviny dvacátého století, jakou kdy Národní galerie uspořádala, rozhodla se ji natočit.

Momentálně je výstava plánovaná do 10. ledna 2021. Národní galerie se obává, že ji nebude možné prodloužit vzhledem k velkému množství zápůjček z Medkovy pozůstalosti, kterou spravuje jeho rodina, z institucí a soukromých sbírek.

„Získané výstupy budou sloužit i pro digitální zdokumentování projektu. Poběží tedy nezávisle na znovuotevření výstavních prostor,“ uvedla pro Právo tisková mluvčí Národní galerie Praha Eva Sochorová.

Dodala, že vzniknou tři krátké komentované prohlídky s edukátory a kurátory. Každá z nich se bude věnovat jednomu ze tří objektů, ve kterých výstava je.

Výstava děl Mikuláše Medka je rozšířena o mnoho dosud nevystavených prací pocházejících z autorovy pozůstalosti, a také například o absolventský film Jiřího Šebelky Podobenství, ve kterém Medek hrál.

„Do výstavy byly rovněž zahrnuty práce autorů, kteří jej ovlivnili a s jejichž tvorbou se vyrovnával, jako Toyen, Salvador Dalí a Karel Teige, či o práce generačních vrstevníků, s nimiž se přátelil a se kterými společně na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století vystavoval. Jsou jimi Zbyněk Sekal, Josef Istler, Jan Koblasa, Robert Piesen či Vladimír Boudník,“ sdělila Sochorová.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků