V sobotu vyhlásí České slavíky 2003

Právo, Jaroslav Špulák

PRAHA

V pražské Státní opeře vyhlásí v sobotu výsledky ankety o nejpopulárnější zpěváky Český slavík Mattoni 2003. Slavnostní ceremoniál budou v přímém přenosu vysílat TV Nova a rozhlasová stanice Radiožurnál.

Moderátor Leoš Mareš postupně prozradí, kdo získá nejvyšší ocenění v kategoriích Absolutní slavík, Zlatý slavík, Objev roku a Skokan roku. O jménech vítězů rozhodli hlasující prostřednictvím SMS zpráv. Uzávěrka ankety byla 20. listopadu.

Agentura Musica Bohemica, organizátor soutěže, prozradila, že nejvíce hlasů mezi zpěvačkami získaly (v abecedním pořadí) Monika Absolonová, Iveta Bartošová, Lucie Bílá, Leona Machálková, Helena Vondráčková a Hana Zagorová. Mezi zpěváky to byli Karel Gott, Daniel Hůlka, Daniel Landa, Bohuš Matuš, Martin Maxa a Petr Muk, v kategorii skupin pak Holki, Chinaski, Kabát, Kryštof, Lucie a Olympic. Mezi nimi jsou skryta jména vítězů.

Během večera vystoupí řada pěveckých hostů. Vedle hvězd tuzemské pop music se představí vítězové kategorií Skokan roku a Objev roku, ze zahraničí dorazí belgická zpěvačka Kate Ryan a Ital Tiziano Ferro.

Loni se absolutním vítězem stala Lucie Bílá, která rovněž získala prvenství mezi zpěvačkami. V dalších kategoriích si nejvyšší ocenění odnesli Karel Gott a skupina Lucie. Objevem roku se stala dívčí trojice Black Milk a v kategorii Skokan roku byli nejúspěšnější Monika Absolonová, Josef Vojtek a Ready Kirken.

Anketa Český slavík navázala na předešlou Zlatý slavík. Tu vymyslela v roce 1962 redakce časopisu Mladý svět, autorem názvu byl tehdejší pracovník kulturní rubriky Ladislav Smoljak.

Poslední ročník Zlatého slavíka proběhl v roce 1991. Český slavík měl premiéru v šestadevadesátém, kdy jej svými hlasy obeslalo 137 tisíc posluchačů. Letošního hlasování se zúčastnilo něco přes padesát tisíc lidí.