Hlavní obsah

V Národním divadle končí umělecký šéf činohry Špinar

26. 8. 2021, 15:09

Umělecký ředitel Činohry Národního divadla Daniel Špinar předčasně ukončí svůj mandát, nadcházející sezona bude poslední pod jeho vedením. Informaci potvrdil mluvčí české první scény Tomáš Staněk. V řádu týdnů bude sestavena komise. Pro konkurz budou osloveny osobnosti, které za sebou mají úspěšné působení v českých divadlech, doplnil mluvčí. Nový umělecký ředitel povede soubor činohry od září 2022. Špinarovi měl jeho prodloužený mandát skončit za dva roky.

Foto: Milan Malíček, Právo

Daniel Špinar

Článek

„Odvedl zde velký kus práce, která je náročná a únavná,“ uvedl generální ředitel Národního divadla Jan Burian. „První česká scéna se nemůže změnit v autorské divadlo. Významnou částí své tvorby musí zůstat moderním interpretačním divadlem a mít pevný soubor složený z vůdčích hereckých osobností,“ uvedl generální ředitel ND Jan Burian.

Činohra Národního divadla má podle své internetové stránky aktuálně na repertoáru osm inscenací, které Špinar režíroval. V nadcházející sezoně nastuduje ještě inscenaci Kráska a zvíře, která bude mít premiéru v prosinci, a Mnoho povyku pro nic s uvedením v květnu.

Narážel na zdi

„Nebyl jsem vyhozen, velmi v klidu jsme se domluvili. Můj odchod souvisí zejména s kauzou Ne!musíš to vydržet na DAMU, řekl ČTK Špinar. Studentská iniciativa Ne!musíš to vydržet, která kritizuje sexismus, šikanu a dril na DAMU, Špinara podle jeho slov utvrdila v tom, že v českém divadle zeje propast mezi konzervativní oficiální větví a alternativním nezávislým sektorem, ke kterému se Špinar hlásí. „Je potřeba udělat zásadní změnu ve vedení katedry činoherního divadla. Už to vůbec neodpovídá realitě, protože nezávislý sektor proniká i do velkých budov, čehož jsem i já důkazem, protože šéfdramaturgyní činohry je Marta Ljubková, která je z alterny a na DAMU vystudovala a učí,“ prohlásil.

Špinar uvedl, že v pondělí 30. srpna na sociálních sítích zveřejní video, kde podrobněji popíše situaci českého divadla. „Budu tam více hovořit o tom, v jakém je stavu oficiální české divadlo, kde rozhoduje a tahá za nitky jenom pár lidí, kteří se udržují u moci třeba v případě DAMU 30 let.

Šéf činohry tvrdí, že v Národním divadle „narážel na zdi“. „Mám zkušenost, že lidem ve vysokých pozicích nejde moc o divadlo, jsou dost političtí a velice konzervativní, což divadlu neprospívá. Myslím, že divadlo ve světě už je dávno někde jinde. My pořád dokola děláme klasiky a nevíme, co tím chceme říct. V pondělí popíšu, v čem musím pracovat. Oficiální česká divadelní scéna je v hrozném statu quo, děláme nesmyslné věci a myslím, že už to ani diváky vlastně nezajímá. Přesto tady buším do zamčených dveří, protože ho ovládají lidé s konzervativním vkusem, a jejich praktiky sahají do komunistického období,“ dodal.

Mandát mu vedení prodloužilo

Špinar je uměleckým ředitelem Činohry ND od září 2015, ve výběrovém řízení zvítězil nad dalšími kandidáty – dramatikem a režisérem Davidem Drábkem z královéhradeckého Klicperova divadla a režisérem Ivanem Krejčím z ostravské Arény. Mandát mu vedení ND po pěti letech prodloužilo.

Špinar nejprve vystudoval herectví činoherního divadla na DAMU (1998 až 2004), kde absolvoval rolí Tima ve hře Marka Ravenhilla Polaroidy, za niž obdržel cenu Reflexu za nejlepší herecký výkon na studentském festivalu Zlomvaz. Poté pokračoval studiem režie činoherního divadla na téže škole (2003 až 2008), které zakončil inscenací vlastní dramatizace Dostojevského Bratrů Karamazových v Divadle Disk. Hned po absolutoriu se stal na dvě sezony kmenovým režisérem Divadla na Vinohradech, kde zinscenoval Vojcka Georga Büchnera (2009), za nějž obdržel cenu Alfréda Radoka a Cenu Josefa Balvína, a Schillerovu Marii Stuartovnu (2010). Do stálého angažmá Národního divadla nastoupil jako kmenový režisér na začátku sezony 2014/2015.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků