Hlavní obsah

Tereza Černochová připomíná politické vězeňkyně skladbou Tváře žen

19. 8. 2021, 11:05
Právo, jaš, kul

Nový klip k písni Tváře žen představuje zpěvačka Tereza Černochová záměrně právě v tyto dny, kdy si připomínáme výročí vpádu sovětských vojsk na naše území v roce 1968. Jak sama říká, je třeba si neustále tato témata a výročí připomínat a již nikdy neopakovat.

Tereza Černochová v klipu k písni Tváře ženVideo: Supraphon

 
Článek

Píseň Tváře žen složila Tereza Černochová po přečtení knihy Dagmar Šimkové – Byly jsme tam taky. Kniha je autentickou výpovědí jedné z politických vězeňkyň, která přežila lágry padesátých a šedesátých let v tehdejším Československu.

„Vyprávění je tak silné, že se mi o té knize i zdálo, o její tváři, o tvářích jejích spoluvězeňkyň. To si nikdo z naší generace nedovede představit. Věděla jsem, že tento přetlak je třeba uvolnit, ideálně písní. A když jsem tu píseň napsala a nazpívala, bylo mi jasné, že si to zaslouží klip, ve kterém se těm všem s úctou pokloním,“ říká zpěvačka.

O námětu a scénáři klipu se Černochová radila se svým kamarádem Zbyňkem Raušerem, muzikantem a režisérem. Ten se také ujal režie.

Foto: archiv zpěvačky

Tereza Černochová natočila alarmující písničku i klip.

„Navštívili jsme společně s Terezou Národní archiv a hned jsme věděli, že chceme přenést atmosféru výslechové místnosti, ve které hrají svou roli nejen vyslýchané ženy, ale samozřejmě i příslušníci StB. Chtěli jsme tím připomenout tlak, kterému byla většina politických vězňů a vězeňkyň vystavena. A pak mě napadlo to natočit na tzv. one take, tedy celý klip na jeden záběr pomocí techniky Steadicam. Pokud jdete do takového rizika, musíte vše perfektně předpřipravit. Celý tým včetně herců musel šlapat jako švýcarské hodinky. Jsem rád, že se to podařilo,“ říká Raušer.

„Víte, kolik žen bylo tenkrát stíháno, mučeno, popraveno? Kolik jich bylo v tehdejším Československu vězněno? Toto číslo nezná ani Národní archiv. Měli jsme půjčené kopie spisů pár žen, jejich fotky, otisky prstů a začali jsme společně se Zbyňkem Raušerem přemýšlet o hereckém obsazení,“ dodává Černochová.

V klipu hrají Ester Geislerová, Taťána Medvecká, Johanna Tesařová, Marie Anna Krušinová, Marek Taclík a Petr Reif.

„Všichni byli tak báječní a autentičtí, až mě to při natáčení několikrát dojalo. Utvrdilo mě to v tom, jak byla ta doba odporná. V závěru klipu se všichni dozvědí, které politické vězeňkyně jednotlivé herečky hrály. Proto je důležité se dodívat až do konce, tam vám to vše dojde. Máme z toho klipu upřímnou radost!“ přiznává Černochová a těší se na reakce diváků.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků