Hlavní obsah

Spielbergův film o teroristech Mnichov pobouřil Izrael

13. 12. 2005, 12:21 – JERUZALÉM

Steven Spielberg, který se před lety Izraelcům zalíbil válečným Schindlerovým seznamem, tentokrát narazil. Jeho film Mnichov zachycuje postup Izraelců vůči Palestincům po únosu a vraždě 11 izraelských atletů na olympiádě v Mnichově v roce 1972 a prý není dost objektivní.

Článek

Spielberg už dříve připustil, že nesmiřitelnost, se kterou postupovali izraelští agenti, v něm vyvolává pochybnosti.

Izraelský generální konzul v Los Angeles Ehud Danoch prohlásil, že film velmi zjednodušuje zásah izraelské tajné služby Mossad proti členům palestinské teroristické skupiny Černé září, která atentát na atlety spáchala. Film podle generálního konzula nezachycuje hloubku izraelsko-palestinského konfliktu a činí z něj boj typu oko za oko, zub za zub.

Ke kritice se připojili také bývalí členové Mossadu. Režisér prý učinil zásadní chybu, když film postavil na knize Pomsta kanadského novináře George Jonase. Kanaďan knihu napsal po rozhovoru s mužem, který se vydával za člena komanda tajné služby a z Mossadu prý vystoupil na protest proti příliš tvrdé taktice.

Snímek prý stojí na podvrhu

Danoch o tomto Juvalovi Avivovi řekl, že nikdy v Mossadu nesloužil. Pracoval pár měsíců maximálně jako bezpečnostní pracovník aerolinií El Al, prohlásil konzul.

"Je tragické, že člověk Spielbergova formátu, který vytvořil tak fantastické filmy, postavil tento snímek na podvrhu," řekl David Kimše, který v 70. letech zastával v Mossadu vysokou funkci. "Náš postup tehdy stejně jako dnes nemá s pomstou nic společného. Byla to především prevence, která měla zabránit dalším útokům na nevinné lidi," prohlásil.

Většina Izraelců si je vědoma, že mají-li odvetné útoky odrazovat příští atentátníky, pak se míjejí účinkem. Víc než 30 let po tvrdému zásahu proti pachatelům z Mnichova izraelští vojáci stále proti Palestincům bojují a zabíjejí je na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Spielberg o filmu Mnichov dlouho mlčel a až minulý týden poskytl rozhovor časopisu Time.

"Vždy jsem na straně Izraele, jestliže jde o ostrou reakci v případě ohrožení. Avšak reakce na reakci neřeší nic, udržuje jen v chodu koloběh násilí. V té oblasti se už mnoho desetiletí prolévá krev pro krev," řekl. Spielbergův pohled na události po Mnichově kritizoval také Michael bar Zohar, který je uznávaným autorem historických materiálů o zásahu Izraelců po Mnichově.

Poukázal na to, že Jonas domněnku o vyřizování účtů ve své knize podpořil mylným tvrzením, totiž, že Mossad za 11 atletů zabil tentýž počet Palestinců. Palestinských obětí prý bylo 18. "Tento vyrovnávací pohled je prostě strašný. Každý, kdo se na náš boj proti lidem, kteří nás chtějí zničit, dívá pohledem pomsty, neví, o čem mluví," řekl bar Zohar. 

Reklama

Související témata:

Výběr článků