Hlavní obsah

Ředitelem Národní galerie se stal historik umění Jiří Fajt

1. 7. 2014, 16:13

Ředitelem Národní galerie v Praze je historik umění Jiří Fajt. Galerie se tak nového vedení dočkala až po 15 měsících od odvolání Vladimíra Rösela. Čtyřiapadesátiletý odborník na umění středověku Jiří Fajt se do NG vrací po 14 letech, v letech 1995 až 2000 vedl její Sbírku starého umění.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jiří Fajt

Článek

„Ti, kdo to s NG myslí dobře, se nemají čeho bát, chci navázat na to dobré, co bylo v NG uděláno,” řekl Fajt k plánovaným personálním změnám. „Budu se opírat o svůj tým, se kterým do NG přijdu, o pracovníky, kteří v ní už nyní působí, budu se opírat o kulturní scénu,” dodal. Složení svého týmu chce sdělit později. Konkrétní jména uvedl pouze dvě, správní a finanční ředitelkou bude Hana Černochová, druhým je Jiří Krump, který působil jako náměstek pro ekonomiku a provoz v Galerii hlavního města Prahy.

Fajta jmenovala před rokem tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN), když předtím náhle odvolala Vladimíra Rösela. Kritizována byla za to, že Fajta jmenovala v době, kdy sama rezignovala a i celá tehdejší vláda podala demisi; Fajta navíc vybrala bez otevřeného výběrového řízení. Odvolávala se však na konkurzy, které se konaly po roce 2010, kdy NG po téměř 11 letech opustil Milan Knížák. K jeho velkým kritikům patřil též Fajt, který právě po Knížákově nástupu z galerie odešel. Tři roky se oba muži spolu soudí.

Specialista na středověk

Jiří Fajt se specializuje na středověké umění, je autorem řady publikací, editoval několik sborníků nebo výstavních katalogů. K jeho nejznámějším výstavním projektům patří Magister Theodoricus, dvorní malíř císaře Karla IV., kterou hostil v letech 1997 až 1998 Anežský klášter, nebo Karel IV., císař z Boží milosti, která vznikla v roce 2005 pro newyorské Metropolitní muzeum a reprízu měla o rok později na Pražském hradě. Byl také autorem výstavy Europa Jagellonica, která v roce 2012 začala v Galerii Středočeského kraje a poté se přesunula do Varšavy a Postupimi.

Fajt se zúčastnil dvou konkurzů, které vybíraly Knížákova nástupce. V dubnu 2010 jej komise doporučila do čela NG jmenovat, ministr úřednické vlády Václav Riedlbauch ale nechal rozhodnutí na svém nástupci. Jiří Besser (TOP 09) vyhlásil nové výběrové řízení, z něj komise v květnu 2011 vybrala ekonoma Vladimíra Rösela, Fajt byl na druhém místě a ministr jmenoval Rösela. Po jeho odvolání a během několikerého odložení Fajtova nástupu galerii dočasně vedl šéf Sbírky starého umění Vít Vlnas.

U soudu se Fajt domáhá omluvy za Knížákovy výroky v České televizi, kterými podle něj ovlivnil výběrové řízení v roce 2010. Knížák tehdy v televizi uvedl - a opakoval to i před nynějším uvedením Fajta do funkce - že Fajt při svém minulém působení v NG galerii způsobil finanční škodu. Fajt to opakovaně odmítá.

Reklama

Výběr článků