Hlavní obsah

Radka Denemarková bude číst ve Frankfurtu na knižním veletrhu

6. 10. 2010, 11:02
Právo, František Cinger

Vrcholem české účasti na Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, který se koná ode středy do 10. října, bude čtvrteční večerní čtení české prozaičky a překladatelky Radky Denemarkové z knihy Peníze od Hitlera.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Radka Denemarková

Článek

Jde o groteskně potemnělý příběh, v němž se ve dvou časových rovinách léta 1945 a léta 2005 odvíjí osud Gity Lauschmanové. Po návratu z koncentračního tábora zjistila, že se nemá kam vrátit, že útlak a běsnění neskončily, a v dospělosti chce dosáhnout spravedlnosti.

Zvláštní pozornost českému komiksu

V roce 2007 získala autorka za toto dílo cenu Magnesia Litera za prózu. Na přehlídce s mottem Nejlepší praxe – nové ideje, kde je čestným hostem Argentina, se na ploše 120 m2 díky MK ČR i Světu knihy představují mj. nejkrásnější české knihy roku 2009 či tituly oceněné v letech 2009 a 2010. Zvláštní pozornost je věnována i českému komiksu.

V předvečer veletrhu rozhodla porota Německé knižní ceny, že ji získá švýcarská spisovatelka a hudebnice Melinde Nadjová Abonjiová za román Tauben fliegen auf (Holubi vzlétají). Pražský rodák Jan Faktor s románem Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag (Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy) zůstal mezi nominovanými. Německy píšící autor byl letos za celoživotní dílo vyznamenán cenou Candide.

Reklama

Související články

Toyen hvězdou mezi surrealistickými múzami

13. 9. 2010, 9:59

Česká malířka Toyen se stala hrdinkou knihy Spiele der Frauen (Hry žen), kterou o surrealistických múzách vydala německá historička umění Karoline Hilleová. Ta...

Výběr článků