Hlavní obsah

Pozice Hollywoodu slábne, točí se v New Yorku či Texasu

28. 2. 2014, 15:06

Již delší dobu slábne status Hollywoodu jako domova americké filmové a televizní produkce, protože místa jako New York nabízejí studiím lepší finanční podmínky a štědřejší pobídky. Za posledních deset let Kalifornie přišla o desítky tisíc pracovních míst v zábavě na úkor New Yorku a dalších států a spolu s tím klesá i počet natáčených filmů a televizních snímků. Ukázala to studie výzkumného institutu Milken Institute.

Foto: Profimedia.cz

Slavný nápis v Hollywoodu

Článek

Uplynulý rok by se mohl stát podle počtu natočených vysoce kvalitních snímků jedním z nejlepších vůbec. Na cenu za nejlepší film je nominováno devět snímků. Pouze jeden z nich však byl natočen v Kalifornii.

Kalifornský právník Ken Ziffren, kterého nedávno starosta Los Angeles jmenoval hollywoodským filmovým carem, řekl, že zpráva ukazuje, že Hollywood se dostal do „špatné spirály”. A to jak v případě pracovních míst, tak produkcí, které opouštějí Kalifornii. Zopakoval, že je potřeba rozšířit slevy na dani, což je však považováno za politicky velmi kontroverzní krok.

Zastánci finančních podpor tvrdí, že je důležité udržet pracovní místa pro střední třídu a produkci filmů v Kalifornii. Odpůrci naopak upozorňují, že hollywoodská studia jsou bohatá a nepotřebují další daňovou úlevu. Otázkou podle nich také je, zda další finanční pobídky přinesou zisk.

Podle zprávy Milken Institute v Kalifornii zaniklo v období let 2004 až 2012 ve filmovém a televizním průmyslu 16 137 pracovních míst. Naopak ve státě New York za stejnou dobu vzniklo v zábavě 10 675 pracovních míst. Pracovní místa vznikla i v dalších státech jako Louisiana, Texas a Nové Mexiko. Kalifornie má program daňového zvýhodnění, avšak mají na něj nárok jen produkce s rozpočtem menším než 75 miliónů dolarů (1,5 miliardy Kč). Ty mohou získat slevu 20 až 25 procent. Zastánci vyšších podpor chtějí, aby se týkaly i velkorozpočtových filmů a televizních pořadů.

New York nabízí daňové úlevy ve výši 30 až 35 procent. Ze svého rozpočtu dává také více peněz na podporu filmové a televizní produkce. Celkem to je 420 miliónů dolarů ročně, což je téměř čtyřnásobek toho, co dává na pobídky Kalifornie.

Zpráva Milken také ukázala, že výroba filmů v Kalifornii dosáhla vrcholu v roce 2004, kdy zde vzniklo 128 filmů a v New Yorku 50. V roce 2012 se v Kalifornii natočily 104 filmy, zatímco v dalších státech nabízejících pobídky filmařům jich vzniklo 142. Z devíti filmů nominovaných na letošní cenu Oscar za nejlepší film vznikl v Kalifornii pouze jeden, film Ona se Scarlett Johanssonovou a Joaquinem Phoenixem, jehož rozpočet byl relativně nízký, činil 25 miliónů dolarů, napsala agentura Reuters.

Reklama

Související témata:

Výběr článků