Hlavní obsah

Matný odlesk Milosrdných sester

18. 5. 2014, 8:38 – Praha
Novinky, Alex Švamberk

Gotici měli svátek. V sobotu vystoupili v pražské Arše kultovní představitelé žánru, angličtí Sisters Of Mercy. Černě oděný dav se ale dočkal zklamní. Kapela nabídla jen matný odlesk byvší slávy.

Foto: ČTK

Andrew Eldritch je v čele kapely od roku 1977.

Článek

Sistres Of Mercy patří mezi zakladatele gotického rocku, právě oni zkombinovali strojový chlad rytmu bicího automatu s drásavou kytarou, vznosnými plochami kláves a temným hlasem. Jejich rané singly představují dodnes klasiku stejně jako prvá dvě alba First, Last and Always a Floodland. Vzhledem k tomu, že pak natočili už jen jediné, nehrozí, že by nezazněly na koncertu ty nejočekávanější písně.

Z obsazení bylo jasné, že kapela nabídne podobné pojetí, jaké přinesla už před deseti lety na festivalu v Táboře, protože zpěváka Andrewa Eldritche doprovázeli dva kytaristé Chris Catalyst a Ben Christo. Zbytek připadal na Dr. Avanlanche, jak skupina označovala od svého vzniku automatického bubeníka, kterého nyní nahradil laptop, v němž jsou kromě rytmů naprogramovány i plochy kláves.  Zvuk s výraznějšími kytarami má nejblíž k třetímu rockovějšímu albu Vision Thing.

Ani po letech skladby nevyčpěly, kapela si získala své ikonické postavení právem, nechyběly jim zajímavé nápady a měly osobitou atmosféru kombinující chlad se vznosností a temnotou. Bohužel se na podání podepsalo, že Eldritch ztratil hlas. Nejenže nezvládal výšky, byť se ho snažili, seč mohli, podpořit svým zpěvem oba kytaristé, ale přesvědčivý nebyl ani v pro něj typické hlubší poloze. Často upadal do šeptání. Forsírované polohy zněly krákavě.

Lepší dojem nakonec navodila předskupina Losers, která dobře pracovala s dynamikou, s napětím, i když si její skladby byly trochu podobné. I zvuk měli lepší, i když Eldritch před koncertem sliboval, že tentokrát bude dobrý. [celá zpráva]

Hodnocení: 40 %

Reklama

Související témata:

Výběr článků