Hlavní obsah

Led Zeppelin čelí obvinění, že píseň Stairway to Heaven je plagiát

21. 5. 2014, 14:32

Legendární britskou rockovou kapelu Led Zeppelin možná čeká soud kvůli jedné z jejích nejslavnějších písní Stairway to Heaven. Člen americké skupiny Spirit totiž tvrdí, že prakticky stejnou píseň napsal kytarista Randy California v roce 1968 a že skladba Led Zeppelin je zřejmý plagiát.

Foto: Právo

Robert Plant (Led Zeppelin)

Článek

Podle magazínu Bloomberg Businessweek budou žalobci žádat přiznání autorských práv a podíl ze zisku. Baskytarista skupiny Spirit Mark Andes se domnívá, že členové Led Zeppelin si přivlastnili melodii písně Taurus poté, co v USA v roce 1968 společně koncertovali. Využili ji prý pak pro svůj hit Stairway to Heaven, který vyšel na bezejmenném albu v roce 1971.

„Je to úplně jasné, nota po notě. Bylo by hezké, kdyby to kluci z Led Zeppelin Randymu odkývli. Bylo by to moc fajn,” řekl Andes. Na soud se hodlá obrátit Andesův právník a také dědici Randyho Californii, který zemřel v roce 1997.

Stairway to Heaven napsal dnes 70letý kytarista Jimmy Page, který podle dostupných údajů píseň začal psát ve venkovském domě ve Walesu v roce 1970. Členové Led Zeppelin ani vydavatelské firmy Warner Music se k obviněním zatím nevyjádřili. Pokud případ dospěje k soudu, půjde o nemalé peníze. Podle Bloomberg Businessweek totiž osmiminutová píseň Stairway to Heaven vydělala jen do roku 2008 562 miliónů dolarů (asi 11 miliard korun). Suma je prý tak vysoká hlavně proto, že Led Zeppelin tento hit nevydali jako singl, a donutili tak fanoušky, aby si kvůli němu koupili celé album.

Reklama

Související témata:

Výběr článků