Hlavní obsah

Jungovské eseje. Stanislav Komárek přemítá o duši

27. 6. 2022, 13:59

Filozofující biolog, spisovatel a cestovatel Stanislav Komárek vydává další úvahy pod názvem Jungovské eseje z devadesátých let.

Foto: Academia

Stanislav Komárek: Jungovské eseje

Článek

Komárek se vrátil v 90. letech do Prahy po delším období, kdy žil ve Vídni, a jeho pohled na řadu jevů české reality je proto poněkud jiný. Ostatně i jeho jazyk je poněkud svérázný, vědecký i poetický, místy dodnes ovlivněný němčinou.

Devadesátá léta považuje za nejšťastnější období, kdy bylo možné vše. Nebylo to jen období tunelování, energie a kreativita tehdy v Čechách vytryskly ve vědě či umění.

Buddhistické myšlení fascinuje svět tisíce let

Autor se začal více zabývat psychologií, duší individuální i kolektivní. Jeho úvahy inspirovali především Jung a Freud. Jaká je česká duše? Jaká německá? Toužíme po sebezničení? Jak se projevují archetypy? Co je kýč umělecký a intelektuální? Je Vídeň úřednická a plná potlačované sexuality v podstatě freudovská? Je pražská duše více jungovská?

Autor komentuje pošetilosti lidstva se suchým humorem a dokáže propojovat východní a západní myšlení, čímž narušuje naše představy o tom, co je „dobré“, „zlé“ a „normální“.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků