Hlavní obsah

RECENZE: Ikonické Osvícení nelze natočit dvakrát. I McGregor teď nudí

14. 11. 2019, 9:27
Novinky, Stanislav Dvořák

Doctor Sleep (Doktor Spánek) se snaží odkazovat a navázat na slavný film Osvícení Stanleyho Kubricka. Opožděná imitace s nesvéprávnou stopáží však po většinu času jen nudí.

Trailer k filmu Doktor Spánek od Stephena KingaVideo: Vertical Ent.

 
Článek

Malý Dan Torrance (Ewan McGregor) z Osvícení je už dospělý a snaží se vyrovnat s traumatem z děsivého hotelu. Dospívající dívka Abra vycítí, že mají stejné nadání/prokletí, a obrátí se na něj, aby společně zakročili proti temné nadpřirozené bytosti Rose.

10 kultovních hororů, ze kterých vám půjde mráz po zádech

Filmy a seriály

Přehnaně dlouhá expozice unavuje líčením toho, jak má Danny vidiny, stěhuje se do nového města, seznamuje se s lidmi, hledá práci. Vedle toho sledujeme partu moderních „upírů“, kteří se živí energií z lidských obětí, které říkají pára. Až po dlouhé době se s Dannym spojuje dívka, která jediná chápe Dannyho noční můry. Společně se budou muset postavit partě „vycucáváčů“ lidí cestující světem a zabíjející nové oběti.

Foto: Warner Bros

Ewan McGregor ve filmu Doctor Sleep

Doktor Spánek postrádá něco, čím by se odlišil od tuctů hororových béček, je příliš doslovný a dlouhý. Nudný děj se skoro nepohne z místa, příliš mnoho závažně se tvářících řečí přechází až do nechtěné směšnosti.

Atmosféře filmu Stanleyho Kubricka se vůbec nepřibližuje, dokonce ani Ewan McGregor v hlavní roli to nezachrání. Technická stránka snímku sice splňuje standardy, ale nijak neoslní, počítačové triky, kamera a strašidelné zvuky jsou průměrné.

Především to ale celé vrávorá kvůli béčkovému a neoriginálnímu scénáři. A čím víc se snaží imitovat starý známý film, což pochopitelně nejde, tím víc se odhaluje prázdnota novinky režiséra Mika Flanagana. Mnohem více než Osvícení připomíná kdejakou teenagerskou fantasy z doby po roce 2000. Ve výsledku zbytečné.

Celkové hodnocení: 50%

RECENZE: Fany a pes a pád Berlínské zdi

Filmy a seriály

Reklama

Výběr článků