Hlavní obsah

Filmová nadace ocenila scenáristy Němce, Brabcovou, Tučka a další

1. 7. 2020, 11:08
Právo, Věra Míšková

Spisovatel Jan Němec, autorská dvojice Evženie Brabcová a Benjamin Tuček a scenárista a režisér Michal Hogenauer získali ocenění v hlavní kategorii scenáristické soutěže Filmové nadace v roce 2020.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Zleva Jan Němec, Michal Hogenauer, Albert Hospodářský, Evženie Brabcová a Benjamin Tuček získali ocenění od Filmové nadace.

Článek

V další kategorii nazvané Hvězda zítřka, která je pro autory do věku třiatřiceti let, si odnesl cenu Albert Hospodářský.

Autoři čtyř nejlepších scénářů převzali včera v pražském kině Mat od partnerů nadace, kterými jsou Barrandov Studio, energetická skupina innogy a Česká televize, dohromady 710 tisíc korun. Za patnáct let existence podpořila nadace už 105 scenáristů částkou bezmála jedenáct milionů Kč.

Členové výboru nadace letos podobně jako v předchozích letech vybírali z téměř stovky scénářů prakticky všech žánrů, od pohádek přes historické fresky až po příběhy ze současnosti.

Různorodé příběhy z různých časů

Scénář Jana Němce Kola vypráví o sedmnáctiletém Viktorovi a dvanáctiletém Andrejovi, kteří, každý z jiných pohnutek, prchají na kolech z dětského domova v Rusku. Dlouhá cesta je postupně spojuje a zásadně ovlivňuje jejich osobnostní vývoj.

Debutantka Eva Brabcová a scenárista a režisér Benjamin Tuček (podíleli se na filmech Mistři, Protektor či Prezident Blaník) napsali Divočinu, jejíž hlavní postavou je Marta. Ta se dvěma svými malými dcerami právě opouští násilnického manžela.

Hledá útočiště na chatě, kde trávila s rodiči dětství a na které nyní žije už jen její otec, se kterým má velmi komplikovaný vztah. Spolu s ní sledujeme osamělost starého muže, jeho obavy z konce světa, ale též dosud ignorovanou sílu přírody.

Michal Hogenauer (Tiché doteky) napsal komorní drama Poslední zhasne o sousedském konfliktu v pohraničí, který nezakrývá inspiraci Franzem Kafkou.

Albert Hospodářský přispěl do soutěže současným generačním příběhem, jehož hrdina prožívá sérii nečekaných setkání, na první pohled vypadajících jako zacyklení náhod, pospojovaných však v pevnou výpověď o souvztažnosti všeho kolem nás.

Reklama

Související témata:

Výběr článků