Hlavní obsah

Festival Banát je v plném proudu. Panuje pohodová atmosféra

23. 8. 2019, 11:26 – Banát
Právo, Tereza Frýdová

Přestože program prvního festivalového dne v rumunském Banátu vyvrcholil pozdě v noci, program druhého dne byl zahájen téměř na minutu přesně, a to již v brzkých ranních hodinách. Ve čtvrtek ho otevřela dámská dvojice Avokaduo, která přítomné příjemně naladila na nový den.

Foto: Tereza Frýdová

Na festivalu Banát mají hlavní slovo kapely.

Článek

Před třemi lety byly na festival zařazeny také přednášky a divadelní vystoupení. Hlavním místem jejich konání je kulturní dům, který je vedle vesnické školy a přezdívá se mu Kamín. Nově pro ně bylo vyhrazeno také hřiště u kolotoče, jež se rozprostírá v údolí pod jedním z kopců.

V průběhu dne se v Kamínu vystřídalo několik známých tváří a také tam promítli snímek One World Romania. Úspěch sklidila talk show 7 pádů Honzy Dědka. Její protagonista vyzpovídal jednoho z hlavních organizátorů festivalu Štěpána Slaného, designérku Annu Marešovou a Janka Rubeše, který svými historkami o pražských taxikářích bavil celou přednáškovou místnost.

„Myslím, že je úžasné, co kluci s festivalem dělají. Je pro mě vstupní branou do tohoto prostředí. Lidé sem přijedou, vidí, že se domluví česky, a přitáhne je to v budoucnu znovu," sdělil Právu Rubeš.

Foto: Tereza Frýdová

Přednášky se konají pod širým nebem.

Na dětském hřišti u kolotoče se v průběhu dopoledne vystřídalo ve svých přednáškách několik cestovatelů. V odpoledních hodinách se tam představili zástupci české básnické scény, kteří se věnují slam poetry. Jejich představení bylo uvedeno jako Ondra Hrabal a jeho přátelé. A protože se Ondra Hrabal nakonec festivalu zúčastnit nemohl, vystoupili jen jeho přátelé Honza Dibitanzl, Dejv, Kaledon a Lumi.

„Dnes se na nás přišlo podívat asi sto padesát lidí a dali nám strašně moc energie. Atmosféra byla opravdu skvělá,“ řekl Právu Dibitanzl.

Hudebním vystoupením odpoledne jednoznačně vévodila Mucha, která se zaměřila na coververze skladeb skupiny Nirvany. A přestože se rtuť v teploměru vyšplhala minimálně na třicítku, publikum se oddávalo velice energickým pohybům. Večer si pak užívalo třeba vystoupení kapely Helemese, která je za zvuku tahací harmoniky a houslí uvedla rovněž do tance.

Krátce po dvaadvacáté hodině večer byl již hlavní areál festivalu zaplněný a diváci netrpělivě čekali na druhé vystoupení kapely Zrní. Bylo výborné. Těžko si navíc představit českou kapelu, jejíž repertoár by se do půvabné přírody v rumunské vesnici hodil více. Čtvrteční noc ještě přinesla koncerty skupiny Švihadlo, hudebnice Never Sol a elektronické kapely 1flfsoap.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků