Článek
Na film Planeta Česko lákají prohlášení, že naše česká příroda je pestrá jako málokde na světě a že krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se údajně jen dobře dívat, vždyť divočina začíná hned za vašimi dveřmi.
„Kolem nás a s námi žije v Česku docela pestrý zvířecí svět. Chtěli jsme film natočit v optimistické rovině. Snažili jsme se pořádně podívat, co tady u nás ještě je, co se zvířaty děláme a jak se dokážou vypořádat se současnou krajinou. Byl bych rád, aby se lidé nad přírodou zamysleli a třeba přestali některá zvířata považovat jen za škodnou,“ řekl Právu autor koncepce a režisér Marián Polák.
Také pro děti
Rodinný snímek, určený také nejmenším divákům, ukazuje v unikátních záběrech například ledňáčka střemhlav se vrhajícího pod vodní hladinu, dramatický boj o přežití ryb s užovkami, noční stavitele bobry, za úsvitu tokajícího tetřeva, vzácného brouka tesaříka alpského, motýly modrásky hořcové, modré žabáky při námluvách, superrychlé sysly nebo mufloní stádo.

Planeta Česko
Marián Polák odvedl se svým týmem velký kus práce. Planetu Česko natáčeli necelý rok a půl, dohromady asi 200 natáčecích hodin. „Předem jsme měli vytipované lokace, kde jsme chtěli točit. Spolupracovali jsme s řadou odborníků a ochránců přírody, dostali jsme třeba dodatečný tip od lidí, že v Suchdolu nad Odrou pobývají vlaštovky na nádraží. To dobře ukazuje schopnost zvířat se adaptovat na lidské prostředí,“ míní filmař a vášnivý ornitolog, který už natočil řadu filmů pro Českou televizi, ekologické organizace i pražskou ZOO.
„Planeta Česko je zároveň edukativní a může děti naučit pozitivnímu vztahu k okolí, což považuji za výjimečné,“ doplnil herec Kryštof Hádek, který k filmu namluvil komentář.
Inspirací k natočení filmu o české přírodě byla pro režiséra Mariána Poláka její velká rozmanitost na relativně malém území a také natáčení, která absolvoval v zahraničí. „Točil jsem už celou řadu filmů o přírodě na spoustě vzdálených míst naší planety, a právě tehdy mi došlo, že vše je jen úhel pohledu,“ tvrdí režisér Polák. „Po týdnech strávených v tropickém pralese jsem se vždy začal těšit na naše ‚obyčejná‛ zvířata – připadalo mi to najednou nesmírně exotické,“ dodává.
„Výsypky hnědouhelných dolů jsou vlastně takové malé polopouště, za modrajícími žábami přijel štáb až z Japonska a mohutná jarní migrace užovek podplamatých z pražské ZOO může na slabší povahy působit jako výjev z fantastické džungle. Podobné hemžení plazů jsem nikde jinde zatím neviděl,“ prohlásil Polák.