Hlavní obsah

Divadelní Flora Olomouc se letos zaměří na Havla

1. 4. 2014, 8:19

Nejnovější adaptace Havlových her přinese návštěvníkům letošní ročník divadelní přehlídky Divadelní Flora Olomouc. Divákům je představí řada tuzemských divadel, včetně Národního divadla či Klicperova divadla. Festival nabídne i tři světové premiéry či průřez tvorbou divadelního režiséra Daniela Špinara. Jedna z největších tuzemských divadelních přehlídek se letos uskuteční v polovině května a potrvá 11 dní, řekl mluvčí festivalu Zdeněk Vévoda.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Václav Havel

Článek

Na festival podle pořadatelů letos zamíří do Olomouce umělci z osmi zemí. Představí se na deseti festivalových scénách ve městě. Návštěvníci se mohou těšit na šest desítek produkcí. „Program Flory letos nabídne hned tři světové premiéry, pětidenní retrospektivu profilových inscenací ostravského Divadla Petra Bezruče či průřez aktuální tvorbou jedné z nejvýraznějších osobností současné české divadelní režie - Daniela Špinara,” uvedl k letošní dramaturgické koncepci festivalu jeho ředitel Petr Nerušil.

Divadelní festival si podle pořadatelů připomene také letošní 25. výročí sametové revoluce, a pozornost tak bude upřena na jejího nejvýznamnějšího protagonistu Václava Havla, kterému bude věnována reprezentativní dramaturgická linie. Na scéně Moravského divadla, v klubu S-Cube, v Divadle K3 Uměleckého centra UP i v divadelním šapitó na parkánu Konviktu diváci zhlédnou nejnovější adaptace jeho her.

V programu je například autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně v podání Divadla Na zábradlí s názvem Velvet Havel volně inspirovaný životem Václava Havla. Klicperovo divadlo z Hradce Králové do Olomouce přiveze Havlovu Žebráckou operu a ostravské Divadlo Petra Bezruče představí autorovu Audienci. Národní divadlo zahraje na jevišti Moravského divadla Havlovu Zahradní slavnost.

Na Floře ani letos nebude chybět současné taneční a performativní umění. Během programové sekce Visegrad Performing Arts v Olomouci uvede svá díla řada divadelníků nejen z Česka, ale i ze Slovenska, Polska a Maďarska. Divadelní Flora nabídne také řadu koncertů, projekcí, workshopů či besed. Jedna z nejvýznamnějších tuzemských divadelních přehlídek začne 15. května a potrvá do 25. května.

Reklama

Výběr článků