Hlavní obsah

Dílo Bohuslava Reynka se prodalo za rekordních 564 000

1. 12. 2021, 16:21

Galerie Goltzova tvrz vydražila grafický list Bohuslava Reynka Veronika IV. za 564 000 korun, což je podle galerie nový autorův prodejní rekord. Vyvolávací cena dosud neznámého díla byla 150 000 korun. Online aukce se konala v úterý, sdělil za galerii Ladislav Málek.

Foto: ČTK

Grafický list Bohuslava Reynka Veronika IV.

Článek

„Lept je evidovaný ve všech soupisech díla, jen to byl dodnes neznámý a nikdy nepublikovaný lept, nemá ho žádná ze současných českých galerií,“ řekl Málek. Původní majitel podle něho dřív nevěděl, jak hodnotný kus vlastní. I po prodeji zůstane list v České republice.

Grafický list z roku 1954 byl letos vystaven v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě jako dílo měsíce v rámci výstavy Petrkov v nás, která byla poctou Reynkovi. Růst cen výtvarných děl je podle Málka nyní způsoben zájmem o investice do umění. „Reynek je v současnosti absolutní fenomén, v grafické tvorbě je absolutní česká jednička,“ řekl Málek.

Foto: ČTK

Grafický list Bohuslava Reynka Veronika IV.

Jeho galerie sídlí v Čáslavi ve Středočeském kraji, výstavní prostory má také v Golčově Jeníkově na Vysočině a Málek spolupracuje s havlíčkobrodskou galerií, která má rozsáhlou sbírku Reynkova díla.

Básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek (1892–1971) patřil ke generaci českých umělců, kteří smysl umění hledali v souladu osobního přesvědčení a víry s přirozeným řádem světa a jeho estetikou. Reynek prožil téměř celý svůj život v rodném Petrkově na Havlíčkobrodsku. Právě tam nacházel inspiraci a mystická setkání pro svou tvorbu, v níž podrobně vylíčil pokornou lásku k Bohu, životu a ke všemu, co žije a trpí.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků